Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Château Louis XIV, najdroższa rezydencja świata

Château Louis XIV, najdroższa rezydencja świata

Ivon

Château Louis XIV wygląda jak XVII wieczny francuski pałac. Historyczne pochodzenie sugeruje także nazwa, znajdującej się w Louveciennes pod Paryżem, posiadłości. W rzeczywistości, sprzedana za 275 milionów euro rezydencja, została wybudowana w 2011 roku.

Château Louis XIV ma nowego właściciela. Anonimowy inwestor zapłacił za francuską rezydencję 275 milionów euro, czyniąc ją tym samym najdroższą willą świata.

Château Louis XIV wygląda jak XVII wieczny francuski pałac w stylu barokowym. W rzeczywistości został wybudowany zaledwie cztery lata temu. Wiele rozwiązań zarówno konstrukcyjnych, jak i budowlanych, wykonano jednak w technikach z XVII wieku.

Za projekt i realizację odpowiadała francuska firma Cogemad, która specjalizuje się w budowlach inspirowanych XVII wiekiem. Inwestor, arabski magnat, wyłożył majątek, by w rezydencji odtworzyć luksusowe wnętrza przypominające XVII wieczne pałace francuskich królów i książąt. Pierwowzoru pałacu należy szukać w barokowej architekturze. Inspiracją był styl Ludwika XIV, czyli Króla Słońce. Inwestor przez trzy lata szukał nabywcy luksusowej nieruchomości. Anonimowy właściciel kupił pałac pod koniec 2015 roku, płacąc rekordową kwotę 275 mln euro.

Jak wyglądają wnętrza rezydencji?

Choć nie brakuje w nich antycznych mebli, rzeźb i obrazów, to pałac wyposażony jest w najnowsze technologie. Dzięki temu mieszkanie w nim jest niezwykle komfortowe. W przypadku modernizacji starych pałaców nowi właściciele ograniczeni są nakazami konserwatorów zabytków, którzy nie pozwalają na zbytnią ingerencję w historyczną strukturę budynku.

W Château Louis XIV mieści się kilka salonów, 10 sypialni, a także kryty i odkryty basen, spa, kort do squasha, sala kinowa, sala gier oraz sale: balowa i klubowa, ulokowana pod ziemią, w której można zorganizować dyskotekę. W piwnicach mieści się winiarnia na trzy tys. butelek win z całego świata.

Rezydencja otoczona jest stylizowanym francuskim ogrodem, w którym oprócz roślinności, są także oczka wodne, podświetlane fontanny oraz ścieżki konne. Jedną z najpiękniejszych jest replika fontanny Chateau de Versailles „Apolla”. Cała posiadłość zajmuje teren 23 ha.

Zdjęcia: http://pl.luxuryestate.com/blog/2016/01/chateau-louis-xiv/