Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Szklane centrum wina La Cité du Vin powstało w Bordeaux

Szklane centrum wina La Cité du Vin powstało w Bordeaux

Ivon

Nikt tak nie kocha wina jak Francuzi. Nic więc dziwnego, że w Bordeaux powstało niezwykłe centrum kulturalne La Cité du Vin, które przypomina karafkę do wina. Zwiedzający będą mogli zapoznać się tu z historią wina oraz jego wpływem na cywilizację.

Budynek La Cité du Vin został zaprojektowany przez Anouk Legendre oraz Nicolasa Desmazières z biura architektonicznego XTU Architects.

Śmiała, łukowata konstrukcja oraz kształt inspirowany „duszą” i konsystencją wina sprawiają, że obiekt jest bardzo charakterystyczny. Z tarasu znajdującego się na wieży o wysokości 55 metrów roztacza się panoramiczny widok na miasto oraz otaczające go winnice. Do budowy wykorzystano 900 paneli specjalnego szkła, które odbija światło i jednocześnie imituje efekt charakterystyczny dla win musujących.

Szklane centrum wina

La Cité du Vin ma ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych i 10 poziomów, na których przedstawiono historię wina na całym świecie i na przestrzeni wielu wieków. Trasa zwiedzenia obejmuje 20 sekcji tematycznych i kończy się degustacją win z całego globu.

Architekci wybrali francuską firmę zajmującą się okładzinami – Coveris – by ta dobrała odpowiednie rozwiązania dla tego projektu. Firma ta zwróciła się z kolei do Guardian Glass Europa, wiodącego producenta wysokowydajnego szkła architektonicznego.

Wytyczne projektowe wymagały od nas znalezienia szkła, w którym światło odbija się na złoto. Obejrzeliśmy różne typy szkła, a następnie wykonaliśmy próbne sitodruki. Szkło Guardian® dało najlepsze rezultaty i najnowocześniejszy wygląd budynku – przekonują Anouk Legendre i Nicolas Desmazières z XTU Architects.

La Cité du Vin

Szklana elewacja La Cité du Vin pokrywa 2700 metrów kwadratowych, w sumie wykorzystano 900 pojedynczych paneli szklanych; niektóre z nich zostały pokryte sitodrukiem w ponad 20 różnych wzorach. Każdy z paneli jest inny, użyto trzech rodzajów paneli: monolitycznego, laminowanego i potrójnie laminowanego. Specyficzna geometria budynku wymagała opracowania specjalnego systemu mocowań.

– Jesteśmy zachwyceni rezultatem. Jesteśmy przekonani, że wybraliśmy najlepsze rozwiązanie – mówią architekci.

Park dostępny jest dla turystów od 1 czerwca. Bilety kosztują 20 euro.

Zdjęcia: Guardian Glass Europa, La Cité du Vin