Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Tak będzie wyglądało Centrum Przesiadkowe w Gliwicach

Tak będzie wyglądało Centrum Przesiadkowe w Gliwicach

Ivon

Gliwice pozazdrościły Łodzi Stajni Jednorożców i też budują Centrum Przesiadkowe. Koncepcja powstała w biurze architektonicznym An Archi Group i zakłada zadaszenie w kształcie gigantycznego drewnianego namiotu. Jak centrum nazwą gliwiczanie? Przekonamy się w 2020 roku, kiedy zakończy się inwestycja.

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach - projekt

Pierwsze łopaty zostaną wbite pod tę inwestycję nie wcześniej niż na początku 2018 roku, na przełomie sierpnia i września zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację budowlaną, potem przez rok będą trwały prace projektowe. Na razie władze Gliwic, po konsultacjach z mieszkańcami, wybrały koncepcję Centrum Przesiadkowego. Według wstępnych założeń będzie to zintegrowany system stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych z parkingami dla samochodów i rowerów oraz zapleczem dla podróżnych (lokalami gastronomicznymi i punktami z prasą). Będzie skupiać wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu.

Centrum Przesiadkowe zlokalizowane będzie po północnej stronie dworca PKP, zmodernizowane zostaną również plac Piastów i plac przed dworcem, od strony południowej (od ul. Zwycięstwa).

– To rozwiązanie gwarantuje najlepsze ze wszystkich koncepcji zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz obiektu. Zaletą jest m.in. wyrazista forma zadaszenia dworca. Mocnym akcentem będzie również konstrukcja z drewna klejonego, która jest wytrzymała, efektowna i funkcjonalna – wyjaśnia Marcin Łazowski z Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach. – Plusem tego wariantu jest również jednolite zadaszenie i brak podpór pośrednich, co umożliwi swobodny ruch pojazdów i pieszych wewnątrz dworca autobusowego.

Po analizie kosztów i negatywnych uwagach mieszkańców, zrezygnowano z budowy przejścia podziemnego pod ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, które miało połączyć ul. Zwycięstwa z placem przydworcowym. Pozostanie przejście naziemne, a ul. Zwycięstwa na odcinku przy dworcu nie będzie w związku z tym gruntownie przebudowywana.

Źródło: UM Gliwice, An Archi Group