Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Centrum Praskie Koneser ożywi starą Pragę

Centrum Praskie Koneser ożywi starą Pragę

Ivon

W środku starej Pragi, na terenie XIX-wiecznej Wytwórni Wódek Koneser powstaje miasto w mieście – Centrum Praskie Koneser, czyli mieszkania, biura, restauracje, hotel oraz sklepy, a także Campus Google – najprężniej rozwijającej się firmy na świecie. Projekt zakłada nie tylko rewitalizację zabytkowych murów, ale przede wszystkim społeczną rewitalizację dzielnicy.

W kompleksie Warszawskiej Fabryki Rektyfikacji Spirytusu produkowano alkohole. W XIX-wiecznych murach stworzono kultowe kompozycje wódek: Wyborowej, Luksusowej i Żubrówki. Z kolei w budynku Mennicy Państwowej, z końca XIX wieku, wybito pierwszego polskiego złotego. Dziś realizowany jest tu wielki projekt handlowo, usługowo, komercyjny – Centrum Praskie Koneser. Wielki jest nie tylko ze względu na obszar, na jakim prowadzona jest rewitalizacja oraz rozbudowa, ale także różnorodność.

Centrum Praskie Koneser w Warszawie

Zabytkowy, XIX-wieczny kompleks rozpościera się w kwartale ulic Ząbkowskiej, Markowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej na warszawskiej Pradze. Pierwsze obiekty Zakładu Oczyszczalni Spirytusu „Rektyfikacji Warszawskiej” wzniesiono tu w 1897 przy ul. Ząbkowskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości fabryka rozkwitła. W 20-leciu międzywojennym produkowano ćwierć miliona butelek alkoholu na dobę. Wzniesiono kolejne obiekty, a przestrzeń między nimi wybrukowano kostką sprowadzoną ponad sto lat temu ze Skandynawii. Po II wojnie światowej fabrykę przejęły Warszawskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos. Ostatnie wyprodukowane w tym miejscu butelki opuściły zakład na początku XXI wieku.

Projekt Centrum Praskiego Koneser zakłada nie tylko rewitalizację zabytkowych obiektów, ale także przemianę całej dzielnicy. Praga jest bowiem dzielnicą z odrębnym klimatem, tożsamością, a niekiedy nawet językiem.

Inwestycję prowadzą wspólnie BBI Development SA oraz Grupa Liebrecht & wooD. Koncepcję przygotowali architekci ze znanej warszawskiej pracowni Juvenes-Projekt. Projekt zakłada rewitalizację postindustrialnych budynków i adaptację na nowe funkcje oraz budowę nowych obiektów wpisujących się w historyczną zabudowę.

Architekci postanowili połączyć industrialne budynki z charakterystycznej czerwonej cegły z nowoczesną architekturą stylem nawiązującą do zabudowy fabrycznej. Dzięki temu nowoczesne budynki zostały wkomponowane w historyczną przestrzeń.

Zgodnie z założeniami Centrum Praskie Koneser to projekt typu mixed-used.

Kompleks łączy bowiem w sobie wiele równoważnych funkcji: mieszkaniową, biznesową, kulturalną i handlową. Na terenie Konesera ma się znaleźć 330 loftów i soft-loftów, 25,5 tys. mkw loftowych biur oraz 20 tys. mkw powierzchni handlowej, a także hotel i centrum konferencyjne. W Centrum Praskim Koneser ulokowała się także firma Google, tworząc pierwszy kampus w Europie Środkowo-Wschodniej.

Architekci z pracowni Juvenes zaprojektowali kompleks jako otwartą przestrzeń miejską bez ruchu samochodowego. Otwarte place i przestrzenie między budynkami umożliwią organizację imprez plenerowych i eventów. Warszawiaków i turystów przyciągać mają sklepy, restauracje oraz Muzeum Wódki, które stanowi ukłon w kierunku zabytkowej historii całego kompleksu.

Centrum handlowe na warszawskiej Pradze

Muzeum znajduje się w zrewitalizowanym budynku Rektyfikacji. W środku prezentowana ma być 600-letnia historia wytwarzania wódek na polskich ziemiach. Twórcy muzeum chcą pokazać zarówno lokalną tradycję, jak i międzynarodową renomę polskiej wódki. Ekspozycję stałą przygotowali architekci z pracowni Nizio Design International, którzy mają na swoim koncie m.in. projekt wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Centrum Praskie Koneser to projekt, który ma ożywić Starą Pragę i nadać tej dzielnicy bardziej wielkomiejskiego charakteru. Dzięki bliskości II linii metra, twórcy chcą przyciągnąć na Pragę mieszkańców Śródmieścia oraz Powiśla.

Budowa i rewitalizacja komercyjnej części Centrum Praskiego Koneser rozpoczęła się w 2015 roku, a zakończenie planowane jest na jesień 2017 roku. Gotowa jest już część mieszkaniowa.

Wizualizacje: materiały BBI Development SA oraz Grupy Liebrecht&wooD