Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Centrum Kultury Nowy Teatr w zabytkowym warsztacie MPO

Centrum Kultury Nowy Teatr w zabytkowym warsztacie MPO

Ivon

Centrum Kultury Nowy Teatr ma szansę stać się nową kulturalną wizytówką stolicy. Dziś nowe otwarcie i premierowy spektakl. Nowy Teatr mieści się w zaadoptowanym zabytkowym warsztacie na Mokotowie.

Zabytkowy warsztat stał się miejscem sztuki i kultury. Podczas otwarcia zostanie wystawiony spektakl „Francuzi”. Czy Mokotów zyska nowy, modny teatr, który ściągnie tłumy warszawiaków? Miejsce jest szczególne.

– Symboliczne jest przekształcenie postindustrialnej przestrzeni na warszawskim Mokotowie w oazę sztuki. Jestem przekonana, że twórcom uda się przekształcić ją w imponującą rozmachem działań przestrzeń artystyczną – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – Działalność Centrum idealnie wpisuje się w przyjęty „Program Rozwoju Kultury do 2020 r. Miasto i Obywatele”. Nie do przecenienia jest projekt animowania aktywności mieszkańców przy wykorzystaniu otwartej przestrzeni obiektu, stworzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży. Czyli znowu inwestowanie w nowe pokolenia odbiorców sztuki, bez których ta nie istnieje – dodała Prezydent stolicy.

Centrum Kultury Nowy Teatr nie zamyka się tylko na sztukę teatralną. Mają się tu odbywać koncerty, wydarzenia artystyczne, wystawy oraz festiwale.

W programie są też wykłady, debaty i prelekcje. Oferta będzie skierowana nie tylko do mieszkańców Mokotowa, ale wszystkich warszawiaków. Miasto stawia na interdyscyplinarność i kreatywność. Ma ją zapewnić nietypowe miejsce, w jakim powstał teatr.

Siedziba teatru mieści się w zabytkowej hali warsztatowej. Rewitalizacja hali o powierzchni ok. 2800 mkw trwała dwa lata. Koncepcję adaptacji przygotowała pracownia Piotr Fortuna Architekci.

– Forma architektoniczna obiektu pozostała niezmieniona z uwagi na jego zabytkowy charakter. Hala, do 2012 roku służąca obsłudze urządzeń i pojazdów MPO, została przekształcona w wielofunkcyjną przestrzeń wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów o różnym charakterze i skali – mówi Ewa Vedral z Centrum Kultury Nowy Teatr. – Dzięki konstelacji haków sufitowych, odpowiedniemu rozmieszczeniu przyłączy technologicznych oraz mobilnej widowni na ok. 400 osób możliwe będzie każdorazowe dostosowanie układu sceny i widowni do potrzeb danego spektaklu lub akcji artystycznej.

Sala teatralna różni się od tych spotykanych w innych teatrach. Bardziej przypomina bowiem studio filmowe. Oprócz sceny w hali mieści się garderoba, sala prób, przestronne foyer, a także magazyn i pomieszczenia techniczne. Dzięki otwartej przestrzeni można każdorazowo przystosować ją do organizowanych wydarzeń. Rewitalizacja pochłonęła ok. 35 mln zł.

W programie otwarcia znajdą się między innymi: spektakl „Francuzi”, pokazy filmowe widowisk operowych Krzysztofa Warlikowskiego, oprowadzania po budynku przez aktorów Nowego Teatru oraz międzynarodowe Forum Otwarcia z udziałem wybitnych gości z Polski i Europy.

Zdjęcia: materiały Nowy Teatr