Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Ivon

Legendarny jacht, na którym Leonid Teliga okrążył ziemię jest jednym ze skarbów Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Od 2 lipca, budowany przez ponad dwa lata obiekt, będzie otwarty dla zwiedzających.

Tczewski oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć, jak kiedyś budowano łodzie i statki, podejrzeć z bliska muzealnych konserwatorów przy pracy i poznać skarby polskiego żeglarstwa. W Centrum zobaczymy takie unikalne eksponaty, jak zabytkowe jachty: „Opty”, na którym Leonid Teliga w latach 1967–1969 samotnie opłynął kulę ziemską, „Dal” – pierwszy polski jacht, którym Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski w latach 1933-1934 wykonali pionierski rejs przez Atlantyk i dopłynęli do Stanów Zjednoczonych i spawana „Kumka IV” – zabytek polskiej myśli technicznej.

Ciekawostką są też m.in. szesnastometrowa stępka, nadstępka, fragment burty, kotwica oraz część ładunku z XV-wiecznego wraka, zwanego „Miedziowcem”. Imponujące wrażenie robi ściana magazynu z kolekcją dłubanek, łodzi i kajaków ze zbiorów muzealnych. Jedna z przestrzeni wyposażona będzie w częściowo przeszklone, przesuwne regały, w których zobaczymy przykłady ładunku statków oraz fragmenty wyposażenia statków.

Jedną z głównych atrakcji Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie rozszerzona rzeczywistość (AR) – technologia, która zaczęła być wykorzystywana przez muzea na całym świecie.

Aplikacja, dostępna na telefonie z systemami Android i iOS, pozwoli obejrzeć specjalne prezentacje opisujące zabytkowe jachty oraz burtę średniowiecznego statku, a także poddać wirtualnej konserwacji obiekty wydobyte z wraków.

Wrażenie w CKWS robi przestrzeń do prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. Gigantyczna hala z suwnicą o udźwigu 5 ton pozwala na konserwację i montaż zabytków wielkogabarytowych. Znajduje się tu także m.in. system wanien do konserwowania drewna pochodzącego z badań podwodnych, pracownia rentgenowska, skaner do modelowania 3D, spektrofotometr.

Nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego zaprojektowany został przez architektów z pracowni FORMA architekci Sp. z o.o., pod kierownictwem Aleksandry Wojtczak – Duch. Forma budynku łączy historyczny, przemysłowy kontekst sąsiednich XIX-wiecznych budynków z nowoczesną architekturą. Inwestycja, która pochłonęła ponad 22 mln zł, realizowana była przy współpracy Norweskiego Muzeum Morskiego w Oslo i Muzeum Historii Kultury – Uniwersytet w Oslo.

Źródło: Centrum Konserwacji Wraków Statków/ Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku