Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Caixa Forum w Madrycie unosi się nad ziemią

Caixa Forum w Madrycie unosi się nad ziemią

Ivon

W historycznym centrum Madrytu, w pobliżu Muzeum Prado i dworca Atocha, mieści się budynek XIX-wiecznej elektrowni Central Eléctrica del Mediodía. Zachowano go, ponieważ jest jednym z nielicznych przykładów architektury industrialnej w Hiszpanii. Projekt stworzenia w nim centrum sztuki współczesnej powierzono architektom z szwajcarskiej pracowni Herzog&de Meuron, którzy mają na swoim koncie udaną rewitalizację Tate Modern w Londynie.

Zaprojektowany w 1899 roku przez architekta Jesusa Carrasco-Munoz Encina i inżyniera Jose Maria Hernandeza, budynek elektrowni jest nietypowym przykładem architektury industrialnej. Ceglaną elewację zdobią liczne ornamenty. Zgodnie z hiszpańską klasyfikacją zabytków, elektrownię Central Eléctrica del Mediodía, przypisano do trzeciej grupy. To oznacza konieczność zachowania budynku, ale możliwość wprowadzenia zmian podczas adaptacji. Tak też się stało. Gdy w 2001 roku budynek elektrowni stał się własnością Fundacji Caixa Forum postanowiono stworzyć tu centrum kultury i sztuki.

Architekci z pracowni Herzog&de Meuron, autorzy projektu adaptacji zdecydowali się na liczne zmiany i ingerencję w strukturę budynku. Zburzono stację paliw, która znajdowała się przed budynkiem, dzięki czemu odsłonięto plac przed elektrownią. Usunięto kamienną podstawę wokół elektrowni przenosząc ciężar na wbudowane filary boczne. Budynek sprawia wrażenie, jakby unosił się nad ziemią. Parter został otwarty na plac, a dzięki konstrukcji opartej na trzech filarach, architektura budynku zaprasza zwiedzających do środka. Renowacji poddano też elewację. Uzupełniono cegły. Część z nich pochodziła z rozbiórki ścian wewnętrznych. Nowe kondygnacje powstały zarówno nad budynkiem elektrowni, jak i poniżej poziomu ulicy. Górne piętra zostały pokryte na Cor-Tenem, czyli specjalnie pordzewianą blachą. Dzięki podwyższeniu budynku o dwie kondygnacje, zabytkowa elektrownia zrównała się wysokością z sąsiednimi budynkami.

W zabytkowej elektrowni było zaledwie 2 tys. metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej. Dzięki przebudowie zaproponowanej przez architektów pracowni Herzog&de Meuron powierzchnia została zwiększona do 10 tys. mkw. W środku znajduje się audytorium na ponad 300 osób, dwie sale konferencyjne, foyer na dwóch poziomach, księgarnia, kawiarnia, sale wystawiennicze i pomieszczenia biurowe i administracyjne. Caixa Forum Madrid stało się świątynią sztuki nowoczesnej. W stałej kolekcji są m.in. dzieła malarskie autorstwa Cindy Sherman, Anselm Kiefer, Georg Baselitz, Enzo Cucchi, Sigmar Polke, Ferrána García Sevilla.

Wnętrza Caixa Forum w Madrycie zaprojektowano w sposób surowy i nowoczesny.

Ściany wykonane są z betonu, stali nierdzewnej i blachy falistej. Część pomieszczeń urządzono w formie labiryntu. Jedną z najciekawszych konstrukcji stanowią kręte schody.

Na uwagę zasługuje nie tylko rewitalizacja zabytkowej elektrowni, ale także zagospodarowanie terenu zewnętrznego. Po zburzeniu stacji benzynowej odsłonięto widok na elektrownię i zyskano spory plac. Ulokowano tam fontanny i instalacje artystyczne. Na sąsiednim budynku zaaranżowano największy na świecie wertykalny ogród. Jego twórcą jest architekt krajobrazu Patrick Blanc. Posadzono tam 15 tys. roślin z 250 gatunków.

Przed rewitalizacją budynek popadał w ruinę. Najpierw służył jako fabryka świec, a potem zlokalizowano tu winiarnię i zamurowano okna. Projekt Caixa Forum pozwolił na przetrwanie architektury przemysłowej w tej części Madrytu i otwarcie jej na nową funkcję – centrum kultury i sztuki.

– Caixa Forum w Madrycie ma być magnesem przyciągającym nie tylko miłośników sztuki, ale także mieszkańców Madrytu i turystów. Atrakcją jest bowiem nie tylko program kulturalny, ale także sam budynek, który wbrew prawom grawitacji odrywa się od ziemi i zaprasza gości do środka – mówią architekci z pracowni Herzog&de Meuron.

Rewitalizacja kosztowała 60 mln euro.

Fot. Materiały Fundacji Caixa Forum