Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Caixa Forum w bajkowej katalońskiej fabryce

Caixa Forum w bajkowej katalońskiej fabryce

Ivon

W murach dawnej fabryki tekstyliów, wyglądającej jak bajkowy pałac, powstało centrum kultury Caixa Forum Barcelona. Efektem rewitalizacji jest pozostawienie zabytkowej fasady w nienaruszonym stanie i budowa imponującego, nowoczesnego wejścia ze stali i szkła przed historycznym budynkiem.

Fundacja La Caixa stworzyła na mapie Barcelony nowe miejsce poświęcone kulturze i sztuce. Organizowane są tu wystawy, imprezy i różne wydarzenia kulturalne. Na większość wstęp jest bezpłatny. Niezwykłe jest nie tylko centrum kultury i jego ekspozycje, ale przede wszystkim budynek, w którym się znajduje.

Caixa Forum w Barcelonie mieści się na wzgórzu Montjuic, w budynku dawnej fabryki Zakładów Tekstylnych Casimir Casaramona.

Autorem projektu modernistycznego gmachu był kataloński architekt i polityk Josep Puig Cadafalcha. Kompleks zajmuje spory kwartał. Naprzeciwko znajduje się, uznawany za jeden z najważniejszych budynków architektury współczesnej, zrekonstruowany pawilon niemiecki, projektu Miesa van der Rohe z 1929 roku. Z fabryką sąsiadują także obiekty wybudowane w związku z Igrzyskami Olimpijskimi organizowanymi w Barcelonie w 1992 roku.

Fabryka tekstyliów w niczym nie przypomina surowej architektury industrialnej. Wygląda raczej jak bajkowy pałac zwieńczony wieżyczkami, dawne wieże ciśnień. Kompleks wybudowano zaledwie w ciągu dwóch lat, a ukończono w 1911 roku. Trzy budynki przedzielono dwoma uliczkami i otoczono wspólnym murem. Konstrukcję oparto na stalowych elementach zostawiając duże okna, które zapewniają dostęp światła i są jednocześnie ozdobą elewacji. Fabryka pokryta jest tradycyjnym, płaskim, katalońskim dachem wspartym na sklepieniach. Puig i Cadafalch nie szczędził ozdobników zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach. Ceglane ornamenty przypominają gotycką architekturę. Hiszpański styl podkreślono przez detale kute z żelaza, np. ażurowe wykończenie jednej z wież. Kolejnym typowo hiszpańskim motywem są kolorowe płytki ceramiczne we wnętrzach oraz przy wejściach do budynku.

Nowym właścicielem terenu została Fundacja La Caixa, która tworzy centra kultury i sztuki w całej Hiszpanii m.in. znane w całej Europie Caixa Forum Madrid, które mieści się w starej elektrowni zrewitalizowanej zgodnie z projektem architektów z pracowni Herzog&de Meuron. Projekt adaptacji katalońskiej fabryki na centrum kulturalne powierzono z kolei japońskiemu architektowi Arata Isozaki oraz Hiszpanowi Roberto Lunie.

Isozaki i Luna musieli zaadaptować stare, fabryczne wnętrza na potrzeby centrum kultury. W środku umiejscowili sale wystawowe, księgarnię, audytoria oraz pomieszczenia administracyjne. Przede wszystkim zdecydowali się jednak na budowę nowoczesnego, spektakularnego wejścia do budynku. Kilka metrów od ceglanej elewacji powstała geometryczna struktura oparta na konstrukcji stalowej i pokryta szkłem. Do podziemi budynku prowadzi atrium z poziomu placu. Wejście ma formę labiryntu, a klatki i schody do niego prowadzące, wyłożono kremowymi płytkami ceramicznymi, zgodnie z katalońskim zwyczajem. Nowe wejście do budynku zostało zaprojektowane na poziomie -1. Dzięki temu nie naruszono historycznej fasady budynku, która pozostała w niezmienionym stanie. Mniejsze wejścia, które służyły pracownikom fabryki pozostawiono do innych celów.

Wnętrza są proste i eleganckie. Dominują białe ściany, urozmaicone delikatnymi detalami ze szkła i stali.

Fot. Materiały Fundacji La Caixa