Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Buty z zabytkowej wietnamskiej pagody

Buty z zabytkowej wietnamskiej pagody

Joan

Nie ma kobiety, która ma w szafie za dużo butów. Ta para jest jednak wyjątkowa. Wietnamska firma Fashion4Freedom wypuściła na rynek skórzane buty Saigon Socialite na podeszwie z drewna rzeźbionego jak zabytkowe pagody. Można się zakochać.

Każda para ma skórzaną cholewkę i drewnianą podeszwę. To ona zwraca największą uwagę. Podeszwy rzeźbione są bowiem technikami zaczerpniętymi ze starożytnego Wietnamu. Właśnie w taki sposób powstawały ornamenty na zabytkowych pagodach. Teraz te same wzory przenoszone są do świata mody. Misternie rzeźbione podeszwy Saigon Socialite są dziełem Lany Nguyen, projektantki urodzonej w Wietnamie, która dorastała w Kalifornii.

Buty Saigon Socialite z wietnamskiej pagody

Nguyen szukała inspiracji w architekturze Indochin oraz w Zakazanym Mieście. Szczególnie często wykorzystuje rzeźby i ornamenty widoczne na zabytkowych pagodach. Nguyen znalazła inwestorów, którzy docenili jej pomysł i wyłożyli pieniądze na zbudowanie marki. Koncept okazał się wielkim sukcesem. Mimo wysokiej ceny, chętnych nie brakuje. Firma rocznie sprzedaje ok. dwa tysiące par butów.

Projekt butów Saigon Socialite z jednej strony stanowi hołd dla wietnamskiej sztuki. Z drugiej jest wariacją na temat wietnamskiej tradycji.

Biorąc pod uwagę, że wykonanie jednej pary butów zajmuje aż trzy tygodnie, same stają się dziełem sztuki.

Firma Fashion4Freedom zatrudniła najlepszych rzemieślników, którzy znają starożytne techniki rzeźbienia w drewnie. Nie tylko posługują się dawnymi narzędziami, ale także pozyskują z okolicznych lasów, to samo drewno, które wykorzystywano przy budowie zabytkowych pagód. Buty powstają tylko w kraju pochodzenia. To daje możliwość zarobku lokalnym wytwórcom.

Saigon Socialite

Nguyen wprowadziła 17 wzorów. Buty produkowane są aż w 48 wietnamskich wsiach. Stamtąd pochodzą bowiem najlepsi rzeźbiarze. Wykonanie ornamentów i motywów z zabytkowych pagód w drewnianej podstawie wymaga sporo kunsztu i doświadczenia.

– Buty łączą w sobie ponadczasowe piękno sztuki wietnamskiej, poprzez rzeźbione ornamenty, z luksusem i wygodą. Wykończone są skórą najwyższej jakości – czytamy w opisie produktów na stronie producenta.

Firma chce podtrzymywać tradycyjne rzemiosło oraz wskrzesić utraconą tożsamość, niszczoną przez wszechobecną globalizację. Drewniane, bogato zdobione pagody, stanowiły artystyczną tożsamość Wietnamu. Dziś wypierają je szklane i betonowe wieżowce. Projektanci butów Saigon Socialite poprzez wprowadzenie zabytkowych motywów w świat mody chcą przypomnieć o prawdziwej wietnamskiej sztuce i architekturze.

W ofercie firmy dostępna jest również biżuteria rzeźbiona w drewnie m.in. pierścionki z motywami florystycznymi. Wszystkie można kupić przez internet na stronie producenta lub w butikach z modą hand made. Za parę butów Saigon Socialite trzeba zapłacić około 500 dolarów.

Zdjęcia: www.fashion4freedom.com