Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Burzą legendarny amfiteatr w Jarocinie

Burzą legendarny amfiteatr w Jarocinie

Ivon

Kto nie był niech żałuje, kto był niech wspomina. Legendarny amfiteatr w Jarocinie, na którym rozpoczęło karierę wiele polskich rockowych kapel, zostanie za kilka tygodni rozebrany. Decyzja władz miasta zdenerwowała mieszkańców tak bardzo, że szukają wsparcia w środowisku muzyków.

Amfiteatr w Jarocinie to kultowe miejsce, gdzie ignorowano cenzurę i poprawność polityczną, przyciągało awangardowe zespoły niezależnej sceny muzycznej i zbuntowaną młodzież z całej Polski.

Tu na Małej Scenie grano punk rocka, rocka, heavy metal, bluesa i reggae. Choć pierwsze koncerty odbywały się w amfiteatrze już w 1970 roku, to dopiero w 1980 roku Walter Chełstowski stworzył w Jarocinie Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji – największy taki festiwal w państwach Bloku wschodniego.

– Będziemy dążyć do zorganizowania legalnego protestu przeciwko działaniom mającym na celu zniszczenie kultowego miejsca, jakim jest Jarociński Amfiteatr – napisali na profilu „Ratujmy Jarociński Amfiteatr” internauci i zapowiadają, że będą prosić o wsparcie największe gwiazdy polskiego rocka.

Tymczasem władze miasta mają już przygotowaną dokumentację dotyczącą rozbiórki obiektu, która wiąże się z pracami archeologicznymi, jakie gmina prowadzi wokół ruin kościoła św. Ducha. W czasie badań sondażowych odkryto tu ślady pochówków. Po drugiej wojnie światowej w miejscu amfiteatru stał duży krzyż, oznaczający teren, jako miejsce pochówków. Groby mogą pochodzić z przełomu XVIII i XIX wieku. Za 2-3 tygodnie rozpoczną się tu kolejne badania wykopaliskowe.

– Wystąpiliśmy do konserwatora zabytków o zgodę na przeprowadzenie dalszej części badań – informuje Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. – Starsi mieszkańcy poinformowali nas o tym, że w czasie, kiedy budowano amfiteatr, czyli w drugiej połowie lat 70-tych, nie dokonano ekshumacji szczątków ludzkich, a jedynie zepchnięto je ciężkim sprzętem i ponownie zasypano. Prawdopodobnie nie chciano wstrzymywać prac budowalnych. Istnieje prawdopodobieństwo, że w skarpie pod widownią amfiteatru znajdują się szczątki ludzkie niegdyś pochowane na przykościelnym cmentarzu.

Prace wykopaliskowe prowadzone będą ręcznie. Znalezione podczas wykopalisk kości trafią do badań antropologicznych, które określą datę pochówków, płeć oraz wiek osób, a nawet – choroby, które przeszły oraz sposób odżywiania. Po ich zakończeniu odbędzie się pochówek w kwaterze zbiorowej na cmentarzu.

W najbliższych dniach gmina Jarocin chce także ogłosić konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania części parku między ulicami Św. Ducha, Zamkową i Parkową a aleją grabową. Plany nie przewidują jednak odbudowy kultowego amfiteatru.


Zdjęcia: UM Jarocin, www.wikipedia.org, fb „Ratujmy Jarociński Amfiteatr