Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Bunkier Sztuki odzyska brutalne piękno

Bunkier Sztuki odzyska brutalne piękno

Ivon

70 tys. złotych – taka nagroda czeka na zwycięzcę konkursu architektonicznego, który opracuje najlepszą koncepcję rozbudowy słynnego krakowskiego Bunkra Sztuki. Budynek galerii zaliczany jest do najbardziej intrygujących budowli polskiego modernizmu. Wyniki zostaną ogłoszone w połowie października 2016 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie jest jedną z najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną.

Tu wystawiane były prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Bruno Schulza.

Bunkier Sztuki lata 60.

Historia instytucji sięga roku 1950, kiedy to w Krakowie powstało Biuro Wystaw Artystycznych. 15 lat później na parceli przy pl. Szczepańskim Krystyna Różyska-Tołłoczko zaprojektowała radykalnie nowoczesny, jak na tamte czasy i odcinający się od zabytkowej architektury Starego Miasta, budynek Miejskiego Pawilonu Wystawowego (od 1995 r. oficjalna nazwa to Bunkier Sztuki). Dziś obiekt o brutalistycznej bryle zaliczany jest do najbardziej intrygujących budynków późnego modernizmu w Polsce. Fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki.

Bunkier Sztuki, sale wystawiennicze parter

Ogłoszony właśnie konkurs architektoniczny na projekt przebudowy i rozbudowy gmachu ma przywrócić budynkowi autorską formę stworzoną przez Krystynę Tołłoczko-Różyską i oczyścić bryłę ze zbędnych naleciałości. Architekci mogą składać swoje prace do połowy września, a w połowie października poznamy zwycięzców konkursu. W związku z tym, że budynek znajduje się w rejestrze zabytków i stoi w części Krakowa, która jest Pomnikiem Historii oraz widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, architekci muszą ściśle przestrzegać zaleceń Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. A ten nie zgadza się na jakąkolwiek nadbudowę, która byłaby widoczna z przestrzeni publicznej, zaleca jednocześnie zachowanie wystroju i zewnętrznej elewacji budynku.

Zdjęcia: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, wikipedia.org