Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Budynki rodem z Gwiezdnych Wojen

Budynki rodem z Gwiezdnych Wojen

Dariusz Sapa

Dawno, dawno temu w galaktyce dużo bliższej niż można sobie wyobrazić, George Lucas stworzył serię filmów sci-fi, które przenoszą miliony fanów na całym świecie w uniwersum gwiezdnych mieczy, walki ciemnej strony z jasną oraz futurystycznych budynków i wzornictwa.

Nie ma różnicy w tym czy Gwiezdne Wojny kochasz czy też nienawidzisz, musisz przyznać, że na świat rycerzy Jedi składają się malownicze krajobrazy, unikatowy design przedmiotów i misterna architektura. Wszystko to kreuje unikatową scenerię dla historii walki dobra ze złem.

Ilość filmów ze świata Gwiezdnych Wojen będzie sukcesywnie wzrastać, już w zeszłym roku mogliśmy obejrzeć VII część sagi a już w obecnym czeka nas premiera nowego filmu z przygodami bohaterów z odległej galaktyki. Z tej okazji przedstawiamy budynki, których twórcy mogli inspirować się gwiezdną sagą oraz vice versa.

Budynki rodem z Gwiezdnych Wojen

1. Gwiazda Śmierci

„Technosfera” – futurystyczny budynek który ma być wybudowany w Dubaju przywołuje na myśl tylko jedno skojarzenie, Gwiazdę Śmierci – bojową stację kosmiczną Imperium Galaktycznego, zdolną niszczyć całe planety.

2. Pałac Jabby

Czyżby dom najbardziej nikczemnego Hutta w galaktyce został zainspirowany Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce? Budowla, zaprojektowana przez Witolda Lipińskiego, została ukończona w 1974 roku, natomiast pierwsza część sagi Star Wars została wydana zaledwie trzy lata później.

3. Budynek Senatu Galaktyki

Niższa kopuła kultowego Senatu na planecie Coruscant posiada uderzające podobieństwo do budynku Carnal Hall w Le Rosey w Szwajcarii…albo, być może, do wspaniałego projektu Luwr w Abu Dhabi.

4. Gwiazda Śmierci (część 2)

Budynek RAK Convention Center w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jeszcze bardziej przypomina stację bojową Dartha Vadera! Rem Koolhaas, designer odpowiadający za wygląd budynku, wyraźnie jest fanem Star Wars…

5 . Sandcrawler

…szczególnie, że budynek jego autorswa – Casa de Musica w Porto, wygląda jak Sandcrawler, poruszający się po wydmach Tatooine pustynny pojazd Jawów.

6. AT-AT

Kroczący pojazd opancerzony z Gwiezdnych Wojen stał się dla niektórych designerów inspiracją do ukazania mobilnych domów. Świetnie przedstawia to Lebbeus Woods w swojej koncepcji wędrującego miasta.

7. Sandcrawler (część 2)

Charakterystyczna siedziba Lucasfilm w Singapurze, zaprojektowana przez Andrew Bromberga, to bez wątpienia architektoniczny hołd dla mobilnej fortecy Jawów.

8. Gwiazda Śmierci (część 3)

Andrew Bromberg nie jest jedynym architektem, który czerpał natchnienie z ciemnej strony Mocy przy swojej desce kreślarskiej. Studio Heerim Architects zaproponowało niedawno koncept hotelu rodem z Gwiezdnych Wojen, do wybudowania w…Baku, stolicy Azerbejdżanu.

9. Dom „Star Wars”

Dom „Star Wars”

Ekscentryczne studio z Korei Południowej – Moon Hoon stworzyło ten futurystyczny budynek mieszkaniowy dla przedmieść i obszarów wiejskich. Architekci byli otwarci na inspiracje ze świata science-fiction, sami opisują najwyższą kondygnacje jako „miejsce tak wysoko, że może być centrum dowodzenia dla przyszłego Dartha Vadera lub Jedi”.

Zobacz także: Jak architektura z całego świata wpływa na wygląd serialu „Gra o Tron”