Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Brzeska 18: rudera, która zmieni się w praską perełkę

Brzeska 18: rudera, która zmieni się w praską perełkę

Ivon

Brzeska 18 – jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zaniedbanych kamienic na warszawskiej Pradze za dwa lata zmieni się nie do poznania. Cudem uratowana przed wyburzeniem stanie się perełką ulicy Brzeskiej. Właśnie rozpoczęła się jej rewitalizacja.

Kamienica Rybaka została wybudowana w stylu późno secesyjnym w 1914 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieściła się tu m.in. piekarnia, a liczne manufaktury zaopatrywały stragany kupców z sąsiedniego Bazaru Różyckiego. We frontowym lokalu znajdował się też słynny w całej dzielnicy sklep rybny z charakterystycznym napisem „RYBAK” nad wejściem i baseny na ryby we wnętrzu. Od nazwy tego sklepu, wzięła się lokalna nazwa: Kamienica Rybaka.

Po II wojnie światowej kamienica Brzeska 18 została odebrana właścicielom i skazana na dewastację.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował nawet o jej wyburzeniu, ale na szczęście udało się ją uratować wpisując w 1999 roku do rejestru zabytków. Po wielu latach sądowej walki kamienicę udało się też odzyskać spadkobiercom dawnych właścicieli. Wiosną 2015 r. spółka inwestycyjna Magmillon odkupiła kamienicę i zdecydowała o renowacji budynku.

– Planujemy przywrócić jej oryginalny charakter i dawny blask, a przede wszystkim ponownie ożywić. Leży nam na sercu zachowanie pięknej, oryginalnej tkanki miejskiej Warszawy. Pragniemy stworzyć nową wizytówkę całej okolicy, która pociągnie za sobą proces przeobrażania się ulicy Brzeskiej – zapewnia inwestor. – Na dwóch dolnych kondygnacjach znajdą się lokale komercyjne, a na wyższych piętrach mieszkania. Wszystkie lokale zostaną sprzedane na wolnym rynku. Jesteśmy przekonani, że „stare jest piękne”, szczególnie, jeśli zostanie pieczołowicie odnowione.

Projekt renowacji kamienicy przygotowany został zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Odtworzona zostanie oryginalna stolarka okienna w kamienicy frontowej, zachowane będą także elementy dekoracyjne. Charakterystyczny ozdobny kartusz, znajdujący się na szczycie elewacji frontowej, zostanie odnowiony. W kamienicy powstaną 54 mieszkalnia (najmniejsze o powierzchni 24 m.kw., a największe – 134 m.kw.) oraz 5 lokali komercyjnych, w tym dwa z witrynami od strony ulicy Brzeskiej i Bazaru Różyckiego, które będą przeznaczone na biura lub usługi.

Zakończenie prac rewitalizacyjnych planowane jest na IV kwartał 2017 roku, a pierwsi mieszkańcy mają się wprowadzić do kamienicy wiosną 2018 roku.

Źródło: Magmillon