Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Browar Lubicz po rewitalizacji

Browar Lubicz po rewitalizacji

Joan

W miejscu XIX-wiecznego browaru powstał kompleks mieszkaniowo-rozrywkowy. W centrum Krakowa ukończono właśnie inwestycję Browar Lubicz. Projekt zakładał nie tylko rewitalizację zabytkowych obiektów browaru Goetzów, ale także budowę nowych apartamentowców stylistycznie pasujących do historycznych obiektów. Jak wyszło?

Rewitalizacja browaru Goetzów w Krakowie rozpoczęła się pięć lat temu.

Wtedy inwestor Balmoral Properties, przedstawił projekt adaptacji XIX-wiecznej fabryki na kompleks mieszkaniowo-handlowy i rozpoczął prace przygotowawcze.

Architekci z pracowni MOFO przygotowali projekt rewitalizacji, który zakładał integrację zabytkowych budynków m.in. Pałacu Goetzów, Portierni, Dawnej Suszni Słodu, Dawnej Słodowni, Maszynowni i Kotłowni z kominem z nowymi budynkami, w których powstały apartamenty.

– Zdaniem konserwatora zabytków była to pierwsza rewitalizacja kompleksu poprzemysłowego w Krakowie, w której z taką starannością potraktowano budynki historyczne i wkomponowano je w całość projektu – mówi Dariusz Brzostek, przedstawiciel Balmoral Properties.

Browar Lubicz Kraków

Inwestycja została właśnie ukończona. Przy zabytkowych budynkach browaru Goetzów powstały 4 lub 5-piętrowe budynki mieszkalne i jeden biurowiec. Nowe obiekty stylistycznie nawiązują do architektury XIX-wiecznej fabryki. Dzięki rewitalizacji tych obiektów odnowiony został kwartał w samym centrum Krakowa. W biurowcu znajdują się siedziby międzynarodowych firm, a w odrestaurowanym Pałacu Goetzów swoją placówkę mają węgierscy dyplomaci.

Oprócz mieszkań i biur w dawnym browarze Goetzów znajdują się sklepy, kawiarnia, cukiernia i restauracje. W budynku Dawnej Słodowni, zgodnie z historycznym przeznaczeniem obiektu, powstał minibrowar z restauracją. Piwo warzone jest tu na miejscu i zostało już docenione w konkursach piwowarskich.

Browar Lubicz restauracja

– Kompleks mieszkaniowo-biurowo-handlowy Browar Lubicz zupełnie odmienił centrum Krakowa. Zamknięty do niedawna, zaniedbany teren stał się na nowo obszarem tętniącym życiem, nową częścią miasta dostępną dla wszystkich – mówi Dariusz Brzostek. – Atutem tej inwestycji jest jej położenie. Browar Lubicz mieści się w samym centrum miasta. Jest on oddalony 200 metrów od Dworca Głównego i około 800 metrów od krakowskiego Rynku.

Zdjęcia: Balmoral Properties/www.browar-lubicz.com.pl