Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Browar Lubicz – osiedle z pomysłem

Browar Lubicz – osiedle z pomysłem

Ivon

Zamiast niczym nie różniących się od siebie apartamentowców, zrealizowano tu nietypowe osiedle w historycznym otoczeniu. Deweloper odrestaurował zabytkowe obiekty XIX-wiecznego browaru i postawił obok nowe. Architekturą niczym nie przypominają jednak bezpłciowych apartamentowców, które stawiane są dziś na nowych osiedlach. Nie udają też zabytkowych obiektów browaru Johna. To trzeba zobaczyć.

Inwestycja Browar Lubicz jest już ukończona w 80 proc.

– Prace budowlane II etapu znacznie wyprzedzają harmonogram – zapewnia Paweł Wassilew, head of sales and marketing w Balmoral Properties.

Trwają obecnie ostatnie prace na terenie II etapu osiedla. Pierwszy zakończono w 2014. Wówczas oddano do użytku 137 mieszkań oraz 3,4 tysięcy mkw. powierzchni handlowej, a także 1,9 tys. mkw. powierzchni biurowej. Mieszkania szybko się sprzedały, część biurową zajął m.in. bank, a w handlowej znalazł się m.in. browar i restauracja. W restauracji Browar Lubicz piwo warzone jest na miejscu, tym samym powrócono do pięknej tradycji, zapoczątkowanej w tym miejscu w XIX wieku.

Mieszkania i biura - Browar Lubicz

Inwestycja Browar Lubicz jest połączeniem zrewitalizowanej XIX-wiecznej zabudowy po starym browarze Johna, który wybudowano w 1840 roku, z nowymi obiektami. Projekt rewitalizacji i zagospodarowania terenu przygotowała krakowska pracownia MOFO Architekci. Od samego początku uważany był za niezwykle udany. Architekci w zabytkowy teren, na którym zostały historyczne obiekty, wkomponowali nowoczesne bryły, dalekie od prostych kubatur popularnych apartamentowców. Nie zapomnieli też o zagospodarowaniu terenu, na którym znajdują się m.in. industrialne instalacje. Tym samym stworzyli niezwykle ciekawe osiedle.

Architekci otrzymali za ten projekt nagrodę specjalną w konkursie „Kraków – mój dom” za kreatywną rewitalizację zdegradowanego obszaru i stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej. Inwestycja została też wyróżniona Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura mieszkaniowa. Trzeba przyznać, że nagrody w pełni zasłużone, bo niewiele powstaje w Polsce tak różnorodnych architektonicznie, ale jednocześnie spójnych osiedli.

developer Balmoral Properties

Ramy osiedla stanowią XIX-wieczne budynki poprzemysłowe. Browar Johna, później znany jako Browar Kraków, wybudowano w tym miejscu w 1840 roku. Były to największe browary w Galicji. Późniejszym właścicielem zakładu stała się firma Carlsberg, która produkowała tu piwo do 2001 roku. Po zamknięciu browaru budynki niszczały, aż teren wykupił developer Balmoral Properties.

Kompleks w całości został wpisany do rejestru zabytków w 1985 roku. Podczas rewitalizacji i zagospodarowywania terenu zarówno inwestor, jak i architekci musieli ściśle współpracować z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Balmoral Properties odrestaurowało większość zabytkowych obiektów. Na terenie Browaru Lubicz znajduje się Pałac Goetzów, jeden z najbardziej okazałych obiektów. Obok są historyczne budynki Obciągu Piwa, Portierni, dawnej Suszni Słodu, dawnej Słodowni, a także Maszynownia i Kotłownia z kominem. Charakterystyczną cechą jest ceglana elewacja.

Architekci z krakowskiej pracowni MOFO w poprzemysłowy kompleks wkomponowali nowe obiekty.

– W ramach drugiego etapu Browaru Lubicz powstają cztery budynki mieszkalne mające od czterech do pięciu pięter, liczące w sumie 163 mieszkania. Oprócz mieszkaniówki powstaje też nieduży budynek biurowy o powierzchni 4,2 tys. mkw – mówi Dariusz Brzostek z Balmoral Properties.

Trzy czwarte Browaru jest już gotowe. Generalny wykonawca, firma Warbud, ukończyła układanie klinkierowej elewacji i wykańcza wnętrza budynków. Ciekawostką są ekrany akustyczne, które oddzielą osiedle od strony Szpitala Dziecięcego. Inwestor zdecydował się na wytłumienie dźwięków od strony torów kolejowych. Wkrótce rozpoczną się prace nad zagospodarowaniem terenu, a teren właśnie jest jedną z największych zalet tej inwestycji.

Zdjęcia: Balmoral Properties