Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Znamy zwycięzców Brick Award 2016

Znamy zwycięzców Brick Award 2016

Ivon

31,5 tysiąca euro trafiło do zwycięzców tegorocznego konkursu, który docenia wybitną architekturę ceglaną. Na liście 50 budynków nominowanych do Wienerberger Brick Award 2016 znalazł się także polski budynek Teatr Szekspirowski w Gdańsku, ale niestety nie zdobył nagrody.

Do konkursu Brick Award, który organizowany jest od 2004 roku, zostało zgłoszonych ponad 600 projektów z 55 krajów.

Jury wybrało zwycięzców z listy 50 nominowanych budynków. Jednym z dwóch głównych zwycięzców jest austriacki biurowiec 2226 z miasta Lustenau, zaprojektowany przez Dietmara Eberlego. W budynku bez wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania utrzymuje się stała temperatura na poziomie 22 a 26 °C, a jedynym źródłem energii jest ciepło emitowane przez ludzi, komputery i lampy.

Biurowiec 2226 z miasta Lustenau, zaprojektowany przez Dietmara Eberlego

Drugą główną nagrodę otrzymał House 1014 z Barcelony, który zaprojektowała hiszpańska pracownia HARQUITECTS. Biurowiec powstał na działce o szerokości 6,5 metra i pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać niewielką przestrzeń nieużytkowaną.

House 1014 z Barcelony

Najlepszym budynkiem użyteczności publicznej zostało audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii. Cegły zostały w tym projekcie ustawione pionowo, żeby podkreślić krzywiznę budynku, która wygląda jak wstęga.

audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii

W kategorii Budynek Mieszkalny, nagroda trafiła do pracowni Tropical Space za wietnamski Termitary House. Już nazwa wyjaśnia układ wewnętrzny, który składa się z centralnego pomieszczenia, w którym spotykają się wszystkie korytarze, galerie i małe pokoje.

wietnamski Termitary House

Najlepszą modernizacją okazał się projekt Marília, który powstał w pracowni SuperLimão Studio z São Paulo w Brazylii. To modernizacja budynku z 1915 roku, jednego z ostatnich historycznych ceglanych obiektów w okolicy. Ideą architektów było uszanowanie tradycji, środowiska i oryginalnych materiałów.

projekt Marília, São Paulo w Brazylii

Jury przyznało też nagrodę specjalną zespołowi architektów z Duplex Architekten ze Szwajcarii za projekt Cluster House w Zurychu, który zakłada, że mieszkańcy rezygnują z własnych miejsc parkingowych i korzystają ze wspólnych samochodów, kuchni, szklarni, a nawet pokoi hotelowych dla gości.

Duplex Architekten ze Szwajcarii za projekt Cluster House w Zurychu

Polski akcent w konkursie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, zaprojektowany przez włoskiego architekta prof. Renato Rizziego nie otrzymał nagrody, choć już sama nominacja jest dużym wyróżnieniem. Teatr powstał w pobliżu miejsca, w którym według archiwaliów w XVII wieku działała tzw. szkoła Fechtunku, w której wystawiano dramaty Szekspira.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Zdjęcia: clay-wienerberger.com, Gdański Teatr Szekspirowski