Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Brama Lidzbarska z kawiarnią artystyczną i galerią

Brama Lidzbarska z kawiarnią artystyczną i galerią

Ivon

Stare ceglane mury połączone z nowoczesnymi przeszkleniami – taki pomysł na rewitalizację gotyckiej Bramy Lidzbarskiej w Bisztynku na Warmii i Mazurach mają krakowscy architekci. W zabytkowych murach powstanie kawiarnia artystyczna i galeria sztuki.

Brama Lidzbarska obok Bramy Reszelskiej i Warszawskiej była kiedyś jednym z trzech wjazdów do Bisztynka.

Do dziś przetrwała tylko ona. Powstała na przełomie XIV i XV wieku, jest cennym zabytkiem Warmii i Mazur, do rejestru zabytków wpisano ją w 1957 roku. Teraz władze miasta postanowiły nie tylko udostępnić ją turystom, ale także nadać budynkowi nowe funkcje.

– Ogłosiliśmy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej adaptacji wnętrza budynku Bramy Lidzbarskiej na cele kulturalne oraz zagospodarowania otoczenia. Rewitalizacja ma łączyć się z historią i tradycją miasta – mówi Roman Rysztowski zajmujący się inwestycjami w Urzędzie Miasta Bisztynek. – Konkurs wygrała koncepcja architektów z Krakowa, która zakłada stworzenie w obiekcie kawiarni kulturalnej i galerii. W ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy architekci będą musieli przedstawić nam szczegółową koncepcję rewitalizacji obiektu. Potem rozpocznie się trudna droga urzędowa i uzyskiwanie różnego rodzaju pozwoleń na roboty. Prace będą przebiegały pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Inwestycja ma kosztować 1 mln 800 tys. zł i zakładając optymistycznie potrwa od wiosny do jesieni 2016 roku.

– Powinniśmy się w tym czasie zmieścić, bo duże prace konserwatorskie wykonaliśmy już w 2014 roku. Odnowiliśmy wtedy elewacje bramy i wymieniliśmy stolarkę. Całość kosztowała ok. 300 tys. zł – dodaje Roman Rysztowski.

Konkurs na rewitalizację Bramy Lidzbarskiej wygrała pracownia Limba, której właścicielami są krakowscy architekci Anna i Juliusz Husarscy.

– Brama Lidzbarska to przepiękny zabytek, do którego podeszliśmy z najwyższym pietyzmem. Zewnętrzne elewacje są już obecnie odnowione, teraz chodzi o równie piękne wyeksponowanie walorów wnętrza – przekonuje Anna Husarska. I dodaje, że architekci po licznych konsultacjach postanowili stworzyć projekt kawiarni i galerii artystycznej z częścią plenerową, które mają być dopełnieniem działalności sąsiedniego Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej oraz Uliczki Artystycznej.– Mogłoby to być zarówno miejsce wystaw malarstwa czy sztuk plastycznych, kameralnych koncertów muzycznych i wszelkiego tego typu wydarzenia kulturalne – dodają architekci.

Największym wyzwaniem stało się zaprojektowanie schodów. Architekci chcą podkuć ściany o około 20 cm na szerokości, oraz po zdemontowaniu istniejących schodów, wylać nowe żelbetonowe. Nowe schody pozwolą otworzyć piętro obiektu dla publiczności. Przewidziano tam powierzchnie wystawienniczą, miejsce wernisaży, oraz małych kameralnych spotkań. Projekt przewiduje też przeszklenie parteru.

– Koncepcja przeszklenie przejścia bramnego, z pozostawieniem możliwości otwarcia bramy, umożliwia lepsze wykorzystanie miejsca, bez zanegowania pierwotnego charakteru funkcji bramnej – przekonują architekci.

Projekt rewitalizacji gotyckiej Bramy Lidzbarskiej w Bisztynku

Architektom zależy też na wyeksponowaniu piękna starej drewnianej więźby dachowej, dlatego zamierzają wyburzyć ścianę działową na poddaszu i zdemontować części stropu. W ten sposób powstanie antresola, która będzie miejscem wystaw sztuki, a częściowo także magazynem galerii.

– We wnętrzach bramy proponuje się odsłonić oryginalne ceglane ściany. Zaprojektowano nowe posadzki: na parterze terakotową, a na piętrach drewnianą – mówią architekci.

Projekt przewiduje też zagospodarowanie terenu wokół bramy. Dekoracje mają tu stanowić głazy, które nawiązują do nazwy Bisztynka (nazwa miasta wiąże się z największym głazem narzutowym na Warmii i Mazurach, niemiecka nazwa Bischofstein oznacza biskupi kamień). Architekci proponują na zewnątrz zamontowanie instalacji złożonej z kilkunastu słupków stalowych, do których montuje się stalowe linki. Pozwoli to zaaranżować tymczasowe zadaszenie w formie „żagli”. Na niektórych słupkach będzie można zamontować panele wystawowe z prezentacją historii bramy czy planu Bisztynka.

Zbudowana zostanie też estrada, na której będzie można organizować koncerty muzyczne. Zaprojektowano również liczne stałe miejsca do siedzenia, stoliki do gry w szachy dla seniorów a także parking.