Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Bohema w dawnej fabryce kosmetyków Pollena

Bohema w dawnej fabryce kosmetyków Pollena

Ivon

Projekt Bohema zakłada rewitalizację dawnej fabryki Pollena na Pradze i stworzenie w niej galerii handlowej, praskiego targu, biur i mieszkań. Chodzi o XIX-wieczne obiekty z ceglaną elewacją. To one mają nadać lekko przemysłowy charakter temu miejscu. Inwestor, spółka OKAM Capital, szukał inwestorów na Targach Nieruchomości MIPIM w Cannes.

Bohema to ponad 23 tys. mkw. powierzchni komercyjnej, na której oprócz sklepów znajdą się restauracje oraz ponad 33 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej.

Projekt Bohema zakłada połączenie kilku funkcji. Oprócz części komercyjnej w kompleksie znajdą się biura i mieszkania. Ogromna powierzchnia, na której są już liczne zabudowania, a powstaną kolejne, ma stać się nową przestrzenią miejską. Inwestor chce, by na tym terenie pojawiły się otwarte place miejskie dla mieszkańców. Dzięki temu odżyje część starej Pragi.

Kompleks mieszkaniowo-usługowy Bohema

Władze Warszawy nie ukrywają, że projekt Bohema idealnie wpisuje się w plan zagospodarowania oraz rewitalizacji tej części Pragi , dlatego współpracują z inwestorem. W lutym podpisały ze spółką Okam Capital porozumienie, dzięki któremu kompleks zostanie połączony pasażem ze stacją metra Szwedzka. W marcu, inwestycja była promowana na stoisku miasta Warszawa na Targach Nieruchomości MIPIM w Cannes. Okam Capital, szukał tam inwestorów. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem.

Koncepcję rewitalizacji przygotowało konsorcjum firm architektonicznych – Sud Architekci w części komercyjnej, oraz Grupa 5 w części mieszkaniowej. Warto podkreślić, że Sud Architekci mają na swoim koncie koncepcję rewitalizacji łódzkiej Manufaktury. W obu projektach widoczne są pewne analogie. Sercem Manufaktury jest otwarty Rynek. Tak też stanie się w Bohemie. Inwestycja ma być otwarta dla mieszkańców Warszawy. Okam chce by Bohema była nowym sercem Pragi.

Jak będzie wyglądał kompleks?

Zabytkowe obiekty od strony ul. Szwedzkiej i Strzeleckiej, zostaną odnowione. Znajdzie się w nich kompleks handlowo-usługowy. Jego częścią będzie Food Market nawiązujący do tradycji praskich targów. Między budynkami będzie przestrzeń, w której pojawią się letnie ogródki restauracyjne. Część restauracyjna ma mieć lekko śródziemnomorski charakter z kafejkami i letnimi ogródkami. Obok będzie ulica handlowa ze sklepami.

Bohema na warszawskiej Pradze

W sąsiedztwie powstaną także nowe budynki, w których znajdą się głównie mieszkania. Architekturą mają nawiązywać jednak do XIX wiecznych obiektów fabrycznych. Planowane jest aż 900 mieszkań, co czyni tą inwestycję jedną z największych na rynku mieszkaniowym. Apartamentowce mają być nieco oddalone od części komercyjnej, żeby zapewnić mieszkańcom spokój.

Okam Capital podkreśla dobrą lokalizację inwestycji, która znajduje się w modnej części Pragi.

Pierwszy etap ma się zakończyć na przełomie 2017/18 roku. Całość zostanie oddana do użytku w 2019 roku. Inwestorem jest Okam Capital, spółka która ma na koncie wiele inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych m.in. w Warszawie i Łodzi.

Zdjęcia: Okam Capital