Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Biurowiec Botanic Center – zielona wizytówka Brukseli

Biurowiec Botanic Center – zielona wizytówka Brukseli

Joan

Smutny betonowy biurowiec z lat 70. może przeobrazić się w gigantyczny wertykalny ogród. Wszystko za sprawą metamorfozy Botanic Center w Brukseli, którą zaproponował francuski architekt Vincent Callebaut.

Biurowiec Botanic Center został wybudowany w 1977 roku. Choć od tego czasu minęło prawie 40 lat wciąż wygląda na niedokończony. Od dawna szukano pomysłu na renowację i modernizację centrum. Najciekawszą koncepcję stworzył Vincent Callebaut, architekt znany dzięki projektom zielonych i ekologicznych, ale niezwykle nowoczesnych budynków. Callebaut chce wprowadzić Botanic Center w XXI wiek. Jego zdaniem dzisiejsza architektura jest w stanie realizować zasady zrównoważonego budownictwa.

Botanic Center składa się z 274 identycznych betonowych modułów.

Fasada budynku w żaden sposób nie nawiązuje jednak do nazwy obiektu. Callebaut chce to zmienić. Jego koncepcja zakłada, że w specjalnych pojemnikach zostaną zasadzone rośliny występujące w Belgii, a budynek zakwitnie.

– Chcemy przywrócić różnorodność roślin w centrum miasta. Z pomocą botaników wybraliśmy rośliny, które będą potrafiły pokolorować budynek zgodnie z porami roku. Obiekt zostanie wyposażony w system nawadniający, pojemniki z nasadzeniami i żyłki, które umożliwią roślinom wzrost – tłumaczy Vincent Callebaut.

Wertykalny ogród na fasadzie Botanic Center ma mieć też funkcję zielonych płuc Brukseli. Architekt chce zasadzić na fasadzie 10 tys. roślin. Ta ilość jest w stanie pochłonąć 50 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Władze miasta chcą, żeby po metamorfozie betonowy budynek stał się ekologiczną wizytówką miasta.

Zmienić ma się nie tylko fasada, ale też konstrukcja budynku. Na szczycie stanie bryła ze stali i szkła. Panoramiczne okna zapewnią niezapomniane widoki. Umieszczona na dachu bryła ma równoważyć budynek ze znajdującym się naprzeciwko największym w Belgii centrum handlowym City 2.

To pierwszy w Europie projekt rewitalizacji starego budynku przez nasadzenia na fasadzie. Architekt postanowił przeobrazić obiekt w wertykalny ogród. W niezwykłe poetycki sposób opisał swój projekt metamorfozy.

– Metamorfoza oznacza transformację gąsiennicy w motyla. Metamorfoza nie oznacza likwidacji przeszłości, tylko integrowanie jej z przyszłością. W metamorfozie wybrane elementy z przeszłości stanowią podstawę dla przyszłości – mówi i dodaje, że rolą architekta jest podejmowanie śmiałych decyzji. A ta właśnie taką jest.

Zdjęcia: vincent.callebaut.org