Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Big Ben zamilknie na czas remontu

Big Ben zamilknie na czas remontu

Ivon

Liczący 156 lat londyński Big Ben wymaga pilnego remontu.

Już w przyszłym roku turyści mogą mieć problem ze zrobieniem zdjęć tego najbardziej charakterystycznego elementu londyńskiego krajobrazu. Najsłynniejszy zegar świata zostanie zasłonięty rusztowaniami. Na razie nie wiadomo dokładnie na jak długo symbol Londynu zamilknie.

Brytyjski parlament zlecił ekspertyzę techniczną londyńskiego Big Bena po tym, jak w sierpniu tego roku zegar zaczął się spóźniać o 6 sekund na godzinę. Technicy mieli dokładnie sprawdzić jak pracuje wahadło zegara oraz jego koła zębate. I okazało się, że Big Ben potrzebuje generalnego remontu. Ma on objąć czterometrową, skorodowana wskazówkę minutową, cały mechanizm zegarowy i wahadło. Do naprawy nadają się też pięciotonowe elementy kamiennej neogotyckiej wieży. W murze wieży eksperci odkryli liczne pęknięcia.

– Zegar jest w tak fatalnym stanie, że może przestać działać – przyznał nieoficjalnie gazecie „The Sunday Times” jeden z członków parlamentu.

Rzecznik brytyjskiego parlamentu twierdzi, że do tej pory komitety obu izb parlamentu rozważają różne możliwości rozwiązania problemu, choć nie wydano jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących zakresu, harmonogramu i kosztów prac.

Big Ben

Tymczasem nieoficjalnie mówi się, że renowacja Big Bena może potrwać trzy lata i kosztować do 40 mln funtów, gdyby oprócz naprawy samego mechanizmu zegara zdecydowano się także na kompleksowe wyremontowanie całego budynku, łącznie z częścią dla zwiedzających i instalacją windy.

Poprzednia modernizacja londyńskiego zabytku miały miejsce 31 lat temu. Wtedy zegar remontowano przez 9 miesięcy, jednak jego charakterystyczne bicie zamilkło tylko na 26 dni.

Budowę wieży Big Bena rozpoczęto w październiku 1834 roku, zaraz po tym, jak spłonęła znaczna część Pałacu Westminster. Wieża, na którą prowadzą schody liczące 334 stopnie, ma 96,3 m wysokości. Tarcza zegarowa zaprojektowana przez Augustusa Pugina ma 7 metrów średnicy i charakterystyczny napis „Panie zachowaj naszą królową Victorię I”. Stalowa rama podtrzymuje 312 kawałków opalizującego szkła. Wskazówka godzinna mierzy 2,7 m, a minutowa 4,2 metra.

Kłopoty Big Bena zbiegły się z informacją, że renowacji wymaga także budynek parlamentu brytyjskiego, który według raportu opublikowanego w czerwcu, może kosztować prawie 5,7 miliardów funtów.