Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Włoska biblioteka w wieży Torre del Borgo

Włoska biblioteka w wieży Torre del Borgo

Ivon

Jak połączyć XII-wieczne kamienne mury, nowoczesny beton i zimną stal z ponadczasową miedzią? Niezwykły pomysł na to znalazł włoski architekt Gianluca Gelmini przebudowując Torre del Borgo jedną z najbardziej znanych średniowiecznych fortyfikacji w Bergamo we włoskiej Lombardii. Portal Archilovers uznał tę rewitalizację za jeden z najlepszych projektów architektonicznych 2015 roku.

W zabytkowej wieży Torre del Borgo znajdzie się biblioteka publiczna, lokalne muzeum oraz punkt obserwacyjny rzeki Adda.

– Podczas prac projektowych przyświecały nam dwa cele: z jednej strony trzeba było powstrzymać proces niszczenia budynku, z drugiej zaproponować tej historycznej budowli nowe funkcje architektoniczne – wyjaśnia architekt Gianluca Gelmini z pracowni CN10 architetti.

W centralnej 5-piętrowej wieży architekt zaprojektował system stalowych schodów i pochylni, które łączą różne poziomy budynku. Prace nie były łatwe, bo już na etapie projektu architekt musiał się zmierzyć z wieloma trudnościami: niestabilnością ścian i podłóg, brakiem odpowiedniego połączenia między pomieszczeniami poziomami, brakiem mediów, okien i złym stanem zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni kamiennych.

Zabytkowa wieża Torre del Borgo

Do kamiennej wieży przytula się nowy betonowy budynek, którego jedna elewacja została obłożona pasami miedzi. Budynek wygląda jak trzy ustawione na sobie sześciany. Znajduje się tu przestrzeń usługowa i toalety. W kolejnym etapie prac zostanie odnowiona i częściowo zadaszona przestrzeń wokół piazza del Borgo.

Inwestorem jest rada miejska Villa D’adda, która w latach 90-tych kupiła opuszczoną XII-wieczną wieżę warowną. Na rewitalizacje radni zdecydowali się jednak dopiero w 2010 roku, kiedy to udało się przystąpić do programu Area Project (PIA). 13 gmin w środkowym biegu rzeki Adda otrzymało dotację 10 mln euro na ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego i środowiska (m.in. na budowę ścieżek rowerowych, renowację zabytków, reorganizację przestrzeni publicznej i działania promocyjne). Projekt odbudowy Torre del Borgo oszacowano na kwotę 900 tysięcy euro.

Zdjęcia: CN10 architetti