Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Biały Dom zmieni się w Trump House

Biały Dom zmieni się w Trump House

Przemysław Śmit

Niektórzy twierdzą, że go kompletnie zniszczy, inni są zdania, że zostawi go wielkim, jak jeszcze nigdy wcześniej. W każdym razie pewne jest jedno – następnym rezydentem Białego Domu będzie Donald Trump. Biały Dom jest nierozerwalnie związany z historią Stanów Zjednoczonych.

Dość wspomnieć, że pod ustawą zatwierdzającą budowę przyszłej siedziby Prezydentów USA podpisał się sam Jerzy Waszyngton. Na skutek tej decyzji w 1792 roku, kiedy my zmagaliśmy się z zaborcami, rozpoczęła się budowa Białego Domu i trwała przez 8 kolejnych lat. Tym samym Waszyngton palmę pierwszeństwa w rezydowaniu w tej historycznej budowli musiał przekazać już jednemu ze swoich następców, a konkretnie – Johnowi Adamsowi.

Biały Dom na przestrzeni dzięsięcioleci

Położona przy 1600 Pennsylvania Avenue, u wybrzeży rzeki Potomac siedziba najważniejszego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych, wybudowana w stylu neoklasycystycznym swoją nazwę zawdzięcza charaktertystycznemu kolorowi ścian, które od lat pozostają niezmienione. Nie tylko w barwie, ale również w kształcie, co w przypadku Białego Domu nie jest tak oczywiste. Na przestrzeni lat budynek doczekał się bowiem licznych remontów, przebudów, a nawet trawiły go pożary. Rezydenci Białego Domu meblowali go oraz modyfikowali wystrój, w tym układ pomieszczeń, wraz ze swoimi małżonkami.

Biały Dom Waszyngton

Biały Dom Waszyngton

Biały Dom podzielony jest na trzy obszary: za najważniejszy udaje się Rezydencję Wykonawczą, gdzie odbywają się wszelkie formalne uroczystości, jak również znajduje się tam imponująca biblioteka. Tam także mieszka Prezydent USA wraz ze swoją rodziną. Zachodnie Skrzydło to z kolei obszar pracy Prezydenta wraz z charakterystycznym i na pewno bardzo dobrze znanym miłośnikom kinematografii Gabinetem Owalnym, który stanowi rzeczywiste biuro Prezydenta USA od 1909 roku. Tam też mieści się spora część prezydenckiej administracji, wiceprezydent, czy Situation Room do naradzania się z wojskiem. Wschodnie Skrzydło z kolei wydaje się stosunkowo nieistotne – ale tylko w czasach pokoju. Wzniesiona w 1942 ostatnia część Białego Domu to przede wszystkim wielki schron dla polityków pracujących na co dzień w budynku, a z rzeczy bardziej przyjemnych – atrakcje turystyczne, ponieważ z wyłączeniem Zachodniego Skrzydła, Biały Dom jest generalnie – w ograniczonym zakresie – dostępny dla turystów.

Biały Dom, Plan parteru Zachodniego Skrzydła

Biały Dom, Plan parteru Zachodniego Skrzydła

Trzy części Białego Domu składają się łącznie na 132 pokoje, 32 łazienki, 412 drzwi, 147 okien i 28 kominków, choć oczywiście ta koncepcja może w najbliższym czasie ulec zmianie. Ale to już w dużej mierze zależy od Melanii Trump i jej męża.

Zdjęcia: wikipedia.org