Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Bazylika w Pelplinie z unijnym dofinansowaniem

Bazylika w Pelplinie z unijnym dofinansowaniem

Ivon

Ponad 21 mln złotych będzie kosztowała renowacja Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Odnowione zostaną m.in. mury zewnętrzne, zespół organowy, sześć konfesjonałów, dwa kamienne ołtarze, witraże w nawie głównej i prezbiterium. Po remoncie na poddaszu bazyliki będzie można oglądać zabytki techniki, w tym koło dźwigowe.

Każdego roku Bazylikę Katedralną w Pelplinie, która jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce i jednym z 60 Pomników Historii wpisanym na listę prezydenta RP, odwiedza prawie 14 tys. osób.

Bazylika w Pelplinie

Turystów przyciąga tu niezwykłe wnętrze bazyliki, w której znajdują się 23 ołtarze, niektóre autorstwa wybitnych gdańskich i pomorskich barokowych artystów: Hermana Hana, Hansa Kriega czy Andrzeja Stecha. Ołtarz główny świątyni składający się z pięciu kondygnacji ma 25,5 metra wysokości; jest największym ołtarzem w Polsce.

Po planowanej renowacji w 2021 roku liczba zwiedzających ma się powiększyć do prawie 27 tysięcy rocznie. Umowę w sprawie dofinansowania inwestycji podpisał wiceminister kultury Jarosław Sellin i Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie blisko 18 mln zł.

Bazylika Katedralna w Pelplinie

Projekt przewiduje z jednej strony renowację i odwodnienie murów, remont więźby dachowej i renowację zabytków ruchomych: zespołu organowego, sześciu konfesjonałów, dwóch kamiennych ołtarzy, witraży z nawy głównej i prezbiterium, z drugiej strony planowane jest stworzenie nowych powierzchni wystawienniczych, które pozwolą zwiedzającym oglądanie ukrytych do tej pory zabytków techniki, które służyły robotnikom podczas budowy bazyliki. Oglądającym ma być udostępnione np. koło dźwigowe deptakowe.
 Podczas prac zmodernizowana zostanie też instalacja elektryczna, powstanie nowy system oświetlenia wewnętrznego, który pozwoli lepiej wyeksponować zabytki wewnątrz obiektu.

Unijne dofinansowanie na renowację Bazyliki w Pelplinie

W bazylice powstaną też cztery ścieżki dydaktyczne przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W planach jest wirtualny kustosz, wirtualne lekcje, infobox, dwie makiety Opactwa, plakiety ołtarzy, zewnętrzne ścianki ekspozycyjne. Zaplanowano również zainstalowanie systemu do oprowadzania odwiedzających przez przewodników i udostępnienie odwiedzającym informatorów audio.

Ale do Pelplina warto przyjechać już teraz, nie czekając na koniec renowacji bazyliki. W dniach 16-18 września 2016 r. na terenie dawnego opactwa cysterskiego odbędzie się Jarmark Cysterski, jedno z największych wydarzeń kulturalnych na Pomorzu.

Przez dwa dni będzie można tu oglądać m.in. średniowieczne turnieje: Turniej rycerski dla żaków o miecz Starosty Powiatu Tczewskiego, Rycerski Turniej o miecz Burmistrza Pelplina, dla publiczności Turniej plebejski oraz Piknik Cysterskie Złoto, prezentację wojów konnych Mieszka I, X Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej oraz Spektakl historyczno-militarny Mieszko I z okazji Jubileuszu Chrztu Polski.

Foto: wikipedia.org/fb Miasta i Gminy Pelplin