Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Bazar Różyckiego odzyska dawną świetność?

Bazar Różyckiego odzyska dawną świetność?

Ivon

Stołeczny magistrat chce zrewitalizować najsłynniejsze polskie targowisko – Bazar Różyckiego. Wśród odnowionych straganów stanie pomnik założyciela bazaru Juliana Różyckiego w kształcie kranu i fontanny mgielnej, pawilon kuchenny w formie piramidy owocowo-warzywnej. Nowy charakter Bazar Różyckiego zyska dzięki nowym punktom kulinarnym, kulturalnym i rzemieślniczym.

Julian Józef Różycki, farmaceuta i właściciel kilku aptek, w 1874 roku kupił teren na warszawskiej Pradze i postanowił stworzyć tu bazar. Początkowo skromny, bo posiadający jedynie siedem zadaszonych kramów, z czasem rozrósł się i zyskał sławę w całej Polsce. W 1945 r. funkcjonowało ok. 500 stałych stoisk i 200 sklepów, gdzie można było kupić towary niedostępne w państwowych sklepach. Przyjeżdżali tu kupcy z całej Polski. Po co? Po: kubańskie pomarańcze, alkohol bez kartek, papierosy z Albanii, tureckie swetry, kożuchy i dżinsy, rosyjskie złoto, węgierskie mydełko Fa, niemieckie proszki do prania. Warszawiaków kusiły też słynne gorące pyzy, a do knajpki „Schron u Marynarza”, która serwowała najlepsze w Warszawie flaki, świńskie uszy, ryjki, nóżki czy całego pieczonego prosiaka, wpadali partyjni notable, w tym podobno sam Józef Cyrankiewicz.

Bazar Różyckiego przed wojną

W latach 90. sława bazaru wiązała się głównie z mafią, bo teren opanowały gangi z Wołomina i Pruszkowa. Z czasem kupujących i handlujących było coraz mniej.

Dziś Bazar Różyckiego ma szansę odzyskać dawną świetność.

Warszawska architekt Aleksandra Wasilkowska przygotowała koncepcję rewitalizacji targowiska na zamówienie m.st. Warszawy oraz Muzeum Warszawy. Projekt zakłada stworzenie lokalnego centrum Pragi Północ, które będzie integrować lokalne społeczności i tworzyć nowe miejsca pracy.

Koncepcja zakłada budowę alejek w układzie równoległym. Pawilony o kształcie kwadratów zostały zaprojektowane w modułach 4 stanowiskowych o wielkości 5m x 5m. Na targowisku stanie 150 takich modułów, które pomieszczą 600 pawilonów. Część pawilonów będzie miała dwa poziomy: partery przeznaczone będą pod handel, a piętro na punkty rzemieślnicze, gastronomiczne, miejsca spotkań kulturalnych i warsztatów edukacyjnych. Z terenu bazaru wygospodarowano 300 metrów kwadratowych pod plac miejski z placem zabaw. Zachowano dotychczasowy charakter wejścia do strony ul. Targowej i Brzeskiej wraz z charakterystycznymi historycznymi elementami bazaru. Odtworzony zostanie m.in. słynny kiosk w kształcie syfonu. W pierwszych latach XX wieku wielki niebieski syfon był awangardową reklamą i punktem sprzedaży wytwórni wód mineralnych, należącej do rodziny Różyckiego.

Bazar Różyckiego - projekt

Założeniem koncepcji jest utrzymanie najbardziej charakterystycznych elementów architektonicznych bazaru, takich jak fragmenty zielonych elewacji historycznych straganów wraz ze schodkowymi wystawkami, jako elementy wykończeniowe nowo projektowanych pawilonów, odtworzenie zabytkowego syfonu i ceglane elewacje projektowanych budynków mieszkalnych wokół bazaru – tłumaczy Aleksandra Wasilkowska. – W projekcie pojawiają się również nowe elementy takie jak „piąta elewacja”, czyli rzeźbiarskie zadaszenia straganów w centralnej części bazaru z blachy miedzianej, pawilon kuchenny w formie piramidy owocowo-warzywnej, pomnik założyciela bazaru Juliana Różyckiego w formie kranu i fontanny mgielnej otoczonego zielenią. Zaproponowana nowa architektura bazaru czerpie z bogatej historii i tradycji, ale również wprowadza nowe formy i funkcje wzbogacające tożsamość miejsca i ożywiające bazar w przyszłości.

Kiedy rozpocznie się rewitalizacja bazaru? Na razie nie wiadomo, bo przeciągają się sprawy własnościowe.

– Koncepcja rewitalizacji, na podstawie której powinien zostać opracowany projekt budowlany, jest gotowa, ale trudno dziś podać harmonogram prac, bowiem mamy nieuregulowaną sytuację prawną – mówi Anna Magdalena Łań, główny specjalista w warszawskim magistracie. – Większa część terenu, na którym obecnie znajduje się bazar ma być zwrócona spadkobiercom właścicieli. Jest to paręnaście osób, które nie mają jednego pełnomocnika. Dlatego sprawa przekazania nieruchomości przeciąga się.

Zdjęcia i wizualizacje: Urząd m.st. Warszawy/Aleksandra Wasilkowska/ https://wawamaniak.wordpress.com, http://www.bazar-rozyckiego.pl, http://www.twoja-praga.pl, www.stara-praga.waw.pl, wikipedia.org