Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Baszta Jacek po remoncie

Baszta Jacek po remoncie

Joan

Zakończył się remont gdańskiej Baszty Jacek, wybudowanej na przełomie XIV i XV wieku. Prace konserwatorskie nie należały do łatwych. Trzeba było wyczyścić i odnowić ponad 500-letnią cegłę. Podczas prac okazało się też, że 36-metrowa wieża była kiedyś wyższa.

Wybudowana na przełomie XIV i XV wieku Baszta Jacek wymagała gruntownego remontu.

Prace konserwatorskie trwały 10 miesięcy i okazały się sporym wyzwaniem. Remont zakończono 6 lipca.

– Ponad 500-letnia cegła wymagała oczyszczenia i wzmocnienia. Nawarstwienia usunięte zostały do poziomu, w którym cegła zdolna jest oddychać, tj. przyjmować i oddawać wilgoć. Elewacja wymagała też uzupełnień i spoinowania, wzmocnione zostały fugi. To była najbardziej czasochłonna część prac. Potem trzeba było jeszcze elewację scalić także kolorystycznie – wyjaśnia Maria Zakrzewska, kierownik prac konserwatorskich.

Baszta Jacek była częścią murów obronnych miasta. Mieści się u zbiegu ulicy Pańskiej i Podwale Staromiejskie. Podobnie jak cały obszar zabytkowy Gdańska wpisana jest do rejestru zabytków. Dlaczego średniowieczną Basztę nazwano Jacek? Od imienia dominikanina św. Jacka Odrowąża. Początkowo baszta nie miała zadaszenia. Zwieńczenie namiotowe dobudowano dopiero w 1556 roku. Baszta ma 10 kondygnacji, z czego dwa znajdują się w podziemiach.

Co ciekawe, podczas prac odkryto, że 36-metrowa Baszta, była początkowo wyższa o 1,5 metra.

– Baszta posadowiona była wcześniej ok. 1,5 m niżej niż teraz, była bardziej wysmukła. Obrazuje to jak stopniowo podnosił się teren – mówi Zakrzewska.

6 lipca oficjalnie zakończono remont. Baszta Jacek jest jednym z wielu obiektów zabytkowego centrum Gdańska, w których trwają prace konserwatorskie. Rozpoczął się właśnie kolejny etap remontu Bramy Nizinnej, na który w tym roku przeznaczono trzy miliony złotych.

Zdjęcia: Grzegorz Mehring/UM Gdańsk, trojmiasto.pl