Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Barokowy Kuks pokazuje odrestaurowane wnętrza

Barokowy Kuks pokazuje odrestaurowane wnętrza

Ivon

Prawie pół miliarda koron kosztowała rewitalizacja szpitala w dawnym czeskim uzdrowisku Kuks. Ta rekordowa unijna dotacja pozwoliła przywrócić świetność barokowym obiektom, w których znajduje się jedna z najstarszych aptek na świecie. Efekt kilkuletnich prac konserwatorskich turyści mogą podziwiać od 24 marca.

Hrabia František Antonin Sporck, właściciel nieruchomości w okolicach Kuksu postawił sobie ambitny cel – postanowił przemienić małą, nikomu nieznaną wioskę położoną w północnych Czechach, w światowej sławy uzdrowisko. W 1695 roku wybudował tu luksusowe sanatorium ze szpitalem, które szybko zaczęło konkurować z uzdrowiskiem w Karlovych Varach, bo odkryte tu źródła mineralne okazały się bardzo cenne. Kuks stał się ulubionym miejscem czeskiej szlachty, która przyjeżdżała tu nie tylko ze względu na lecznicze właściwości wód, ale także na atrakcje kulturalne: operę wenecką, imprezy z bengalskimi ogniami na Łabie, odpusty, podczas których studnie napełniano winem. Jednak złote czasy Kuksu trwały zaledwie 40 lat, po śmierci hrabiego, powodzi i pożarze uzdrowisko popadło w ruinę. Nadal działał jednak szpital, w którym bonifratrzy opiekowali się weteranami wojennymi aż do 1938 roku. Podczas II wojny światowej organizacja Hitlerjugend prowadziła tu zakład poprawczy, a od końca wojny do 1972 roku był tu dom starców.

Dziś szpital Kuks znajduje się pod opieką Narodowego Instytutu Opieki nad Zabytkami (w 1995 roku został czeskim zabytkiem narodowym).

Z dawnych zabudowań zachowały się tylko schody z wodnymi kaskadami, cztery domy uzdrowiskowe, stojący na wzgórzu szpital oraz słynne rzeźby z cyklu „Cnoty i Grzechy” autorstwa austriackiego barokowego rzeźbiarza Mateusza Bernarda Brauna.

450 mln koron czeskich na konserwacje barokowych zabudowań przekazała Unia Europejska. Podczas prac, które trwały przez ponad pięć lat, odnowiono cały kompleks szpitalny, przeprowadzono m.in. remonty dachów, fasad, poprowadzono nowe media, odnowiono ogród zielarski. Odrestaurowano tu także 50 unikalnych fresków z cyklu „Taniec śmierci”. Turyści mogą podziwiać też odnowione wnętrza muzeum farmacji, które znajduje się w XVIII-wiecznej aptece, jednej z dwóch najstarszych tego typu zabytków na świecie. Każdy ze zwiedzających może tu sam wypróbować pracę farmaceuty i np. zrobić pigułki. W szpitalu warto zwiedzić Kościół Trójcy Przenajświętszej, pod którym znajduje się grobowiec rodziny Sporck z mumią hrabiego. Dawne zaplecze gospodarcze zmieniono na pokoje hotelowe dla gości, powstał tu także mały teatr i prowadzone są zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

Foto: NKP Hospital Kuks/www.hospital-kuks.cz, Ladislav Renner /www.czechtourism.com