Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Aukcja przedmiotów należących do Hitlera i Goeringa. Wydano 900 tys. euro

Aukcja przedmiotów należących do Hitlera i Goeringa. Wydano 900 tys. euro

Dariusz Sapa

Kolekcjonerzy pamiątek historycznych potrafią zrobić wiele, aby zdobyć souveniry po postaciach historycznych czy wydarzeniach. Nie raz słyszeliśmy o poszukiwaczach, którzy poświęcali wiele czasu i energii na zdobycie upragnionych okazów. Również aukcje, prostszy choć droższy sposób na pozyskanie eksponatów historycznych, cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej było na licytacji w Monachium, na której wystawiono osobiste przedmioty Adolfa Hiltera i jego bliskich współpracowników, w tym Hermanna Goeringa. Rzeczy te należały do Johna K. Latimeria, który pracował jako lekarz podczas procesu w Norymberdze.

Największym zainteresowaniem cieszyła się marynarka Hitlera, która osiągnęła zawrotną cenę 275 tysięcy euro.

Na aukcji wystawiono m.in. również jego spodnie, skarpetki, dowód opłaty podatku za psa czy też zdjęcie rentgenowskie czaszki wykonane po zamachu 20 lipca 1944 roku. Wszystkie te przedmioty sprzedano za wiele tysięcy euro.

Pamiątki po Hermannie Goeringu również znalazły swoich kupców. Zegarek należący do marszałka Rzeszy sprzedano za 42 tysiące, a miedziany pojemnik, w którym przetrzymywał kapsułkę z trucizną uzyskał cenę 26 tysięcy euro. Również inne przedmioty cieszyły się dużą popularnością, w tym fragmenty stryczków z Norymbergii, na których wieszano skazanych na śmierć przedstawicieli elit III Rzeszy.

Pomimo zamkniętego charakteru przedsięwzięcia prezentowane okazy zakupiono za wysokie sumy pieniędzy. Sprzedano ponad 50 osobistych przedmiotów po nazistowskich oficjelach za ponad 900 tysięcy euro.

Zdjęcia: poszukiwanieskarbow.com