Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Art_Inkubator w magazynach Scheiblera i Grohmana

Art_Inkubator w magazynach Scheiblera i Grohmana

Ivon

W dawnej fabryce Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana w Łodzi powstał Art_Inkubator, czyli przestrzeń dla przemysłów kreatywnych. Rewitalizacji poddano trzy budynki o powierzchni ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych.

Dawniej w magazynach przy ul. Tymienieckiego 3 składowano surowce bawełniane, a także gotowe wyroby tekstylne. Przeznaczenie determinowało architekturę budynków. Zaprojektowano niewielkie okna, ponieważ magazynowane surowce nie potrzebowały światła. Tą część fabryki wzniesiono w latach 1887-1910. Co ciekawe, budynek od ul. Tymienieckiego jako jeden z pierwszych w Polsce został oparty na konstrukcji żelbetonowej. Przed wojną budynki były częścią imperium Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a po wojnie należały do Uniontexu.

Przez ostatnie lata fabryka pełniła rolę świątyni sztuki. W zniszczonych murach odbywały się wystawy, a także festiwale m.in. Fotofestiwal, czy Łódź Design Festival. Władze Łodzi postanowiły przywrócić fabryce dawny blask, rozpoczynając w 2012 roku rewitalizację trzech obiektów. Jeden znajduje się przy ul. Tymienieckiego, a pozostałe dwa mieszczą się dalej od ulicy. Podczas renowacji zachowano oryginalną strukturę, a także wiele detali architektonicznych.

– We wnętrzach Art_Inkubatora zachowano oryginalne posadzki z płyt żeliwnych, klatki schodowe, a także ślusarkę drzwiową i okienną. Możemy również zobaczyć ponad stuletnie drewniane podłogi. Nie zmieniono struktury budynków. Przywrócono oryginalny wygląd elewacji – wymienia Katarzyna Krawczyk z działu promocji Art_Inkubatora.

Projekt rewitalizacji przygotowały dwa łódzkie biura architektoniczne: Pracownia projektowa Joanna Kucharska-Kosatka oraz Biuro architektoniczne Tu i Tam Wojciech Wycichowski. Architekci byli zgodni co do koncepcji – starano się zachować jak najwięcej oryginalnych detali architektonicznych i strukturę budynków. Choć wymagały one gruntownej renowacji, to przeprowadzono modernizację z jak największym poszanowaniem zabytkowej architektury.

Art_Inkubator w Łodzi

Inwestycję realizowała Fabryka Sztuki, instytucja powołana przez Urząd Miasta Łodzi, Łódź Art Center oraz Stowarzyszenie Teatralne CHOREA., Projekt budowlany i wykonawczy na podstawie koncepcji wykonała firma AB-Projekt Sp.z o.o. z Tych. Generalnym Wykonawcą prac remontowych była firma SKANSKA S.A. a prace konserwatorskie pracownia Mosaicon.

Dla podkreślenia znaczenia historii budynków na terenie Art_Inkubatora powstało Muzeum MiejscABC (oznaczenie budynków), w którym udostępnione są pamiątki i przedmioty związane z dawną funkcją magazynową, które odnaleziono w trakcie remontu, a także archiwalne zdjęcia.

Podczas rewitalizacji odnowiono siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W pełni uszanowano bryłę budynków, zmieniając jedynie ich przeznaczenie. Dodano kilka nowoczesnych rozwiązań architektonicznych m.in. przeszklone patio między dwoma magazynami.

Rewitalizacji poddano nie tylko architekturę budynku, ale także działalność fabryki. Miejsce nie żyje już tylko od święta, czyli od festiwalu do festiwalu, tylko na co dzień wypełnione jest kreatywną energią i pracą. W Art_Inkubatorze mieszczą się pracownie i biura związane z przemysłami kreatywnymi, sale konferencyjne, kawiarnia oraz sklepy, w których można kupić oryginalne meble, grafiki lub ubrania.

Art_Inkubator miał uroczyste otwarcie w 2014 roku. Rewitalizacja dawnych magazynów kosztowała 32 mln zł. Połowa tej kwoty pochodziła z Unii Europejskiej. Resztę sfinansowano z budżetu miasta Łodzi.

Podpisy

Fot. ThisWayDesign