Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Archiwum Państwowe w Białymstoku zmieni siedzibę

Archiwum Państwowe w Białymstoku zmieni siedzibę

Ivon

Rozpoczęła się budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku, które zdoła pomieścić aż 12 kilometrów starych dokumentów, trzy razy więcej niż obecnie. Prawie 20 mln złotych przeznaczyło na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najstarsze dokumenty, które są przechowywane w obecnej siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku pochodzą z XVI w.

Znajdują się tu m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku.

Archiwum Państwowe mieści się w zabytkowym budynku przy Rynku Kościuszki 4, w ścisłym centrum Białegostoku, co utrudniało jego modernizację i rozbudowę. Stąd pomysł na budowę nowego obiektu przy ul. Mickiewicza. Koncepcję architektoniczną budynku wykonał architekt Jan Kabac, a projekt budowlany architekt Mateusz Wejchert. 26 sierpnia 2016 r. Archiwum przekazało plac budowy firmie Skanska.

W nowym budynku, który ma być gotowy pod koniec 2017 roku, obok magazynów znajdą się pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale konferencyjna i wystawiennicza. Obiekt o powierzchni ok. 3 tysięcy mkw. zostanie wyposażony w specjalistyczny system wentylacji oraz system zarządzania, który pozwoli ograniczyć koszty eksploatacji, poprawi funkcjonalność archiwum i bezpieczeństwo zbiorów.

W ostatnich latach Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zdecydowała o budowie nowych siedzib archiwów w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu i Bielsku-Białej. Zmodernizowano też archiwa w Gdańsku, Lublinie, Międzyzdrojach i Bolesławcu. Zakończone zostały ponadto prace nad projektem nowego budynku dla Archiwum Narodowego w Krakowie i plany rozbudowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. W październiku 2016 r. oddana zostanie do użytku nowa siedziba Archiwum Państwowego w Rzeszowie.

Źródło: MKiDN, materiały prasowe, Archiwum Państwowe w Białymstoku