Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Jak architektura z całego świata wpływa na wygląd serialu „Gra o Tron”

Jak architektura z całego świata wpływa na wygląd serialu „Gra o Tron”

Dariusz Sapa

Serial „Gra o tron” to nie tylko intrygi, spiski i zabójstwa, ale również zapierające dech w piersiach widoki oraz fantastyczne budowle. Jak w przypadku każdej twórczości, tak i tutaj efekt końcowy jaki widzimy, jest rezultatem inspiracji i wpływów innych dzieł.

Australijka Deborah Riley, dyrektor artystyczny i jednocześnie jeden z producentów serialu, ujawniła na podstawie jakich budowli i miejsc wzorowała się ekipa filmowa podczas powstawania najlepszych scen, widoków i budynków, jakie zobaczył widz w tym hitowym serialu.

Riley, która dołączyła do zespołu producentów czwartego sezonu, spędziła większość swojej kariery uczestnicząc przy produkcji filmów pełnometrażowych. Pracowała przy takich filmach jak „Matrix”, „Anna i król” oraz „Moulin Rouge”. Zdradziła, że choć „Gra o tron” to opowieść fikcyjna, to cały zespół pracował nad tym, by losy bohaterów były umiejscowione w możliwie jak najbardziej realnym świecie. Miało to na celu jeszcze bardziej uwiarygodnić przekaz i stworzyć iluzje prawdziwości toczącej się akcji.

„Nawet jeśli to fantastyka, musimy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak by to wyglądało w prawdziwym świecie? To właśnie recepta na zrobienie dzieła pokroju „Gry o tron” – chodzi o ciągłe balansowanie między rzeczywistością a fantazją.”

I właśnie dlatego serial „Gra o tron” zawiera w sobie tak liczne elementy zaczerpnięte z historii, architektury oraz sztuki.

Oto przykłady niektórych inspiracji, których efekty widzieliście na ekranach swoich komputerów i telewizorów:

Królewska Przystań

krolewska-przystan

Mimo, że wygląd Królewskiej Przystani można przypisać do wielu inspiracji ze świata architektury, to większość scen została nakręcona w zabytkowym budynku nieopodal Dubrownika w Chorwacji.

Dubrownik

Hotel Belvedere, bo o nim mowa, został wybudowany w 1986 roku, a już w 1991 roku podczas wojny domowej był w stanie oblężenia, w następstwie tego został opuszczony. Według producentów serialu uczyniło to budynek idealnym miejscem na walkę pomiędzy księciem Oberyn i Górą w czwartym sezonie serii.

Miasto Meereen

Miasto Meereen

Miasto Meereen jest częścią regionu Zatoki Niewolniczej, jego schodkowe piramidy są domem dla bogatych mieszkańców krainy. Zdjęcia do scen wewnątrz miasta piramid zostały nakręcone w mającej około 2000 lat Twierdzy Klis w Chorwacji.

„Der Tempel der Dendera”

Inspiracje dla monumentalnych bram Meereen można odnaleźć w pochodzącym z XIX wieku cyklu obrazów Davida Robertsa, zwłaszcza w malowidle „Der Tempel der Dendera”.

Siedziba Daenerys Targaryen

Siedziba Daenery Targaryen

Na szczycie największej piramidy wyraźnie widać jej strzelisty wierzchołek, który góruje nam miastem. Jest on siedzibą smoczej królowej – Daenerys Targaryen. Wygląd jej domu został oparty na pracach Franka Lloyda Wrighta, który inspirował się sztuką i architekturą starożytnych Majów.

Projekt Franka Lloyda Wrighta

Hala Twarzy

Hala Twarzy

Wnętrze Sali Twarzy jest połączeniem inspiracji wywodzących się z hinduskich świątyń skalnych w Indiach oraz Jaskiń Dziesięciu Tysiący Buddów w Chinach.

ten-thousand-buddhas-monastery

Świątynia Braavos

Świątynia Braavos

Pozbawiony okien ciasny budynek zostały zaprojektowany w taki sposób, aby czuć się w nim bezradnie, anonimowo i niebezpiecznie. Jego wygląd został zainspirowany architekturą budynków w Varanasi w Indiach, znajdujących się na brzegu rzeki Ganges.

Varanasi w Indiach

Zdjęcia: gameofthrones.wikia.com