Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Architekci z Poznania modernizują Teatr Wybrzeże

Architekci z Poznania modernizują Teatr Wybrzeże

Ivon

Największa od lat przebudowa czeka Teatr Wybrzeże w Gdańsku, który ma jedną z bardziej imponujcych scen w Polsce. Gigantyczna inwestycja, która zakłada modernizację czterech budynków ma kosztować 90 mln złotych i zakończyć się w 2018 roku. Widzów czekają duże zmiany.

Mądre uporządkowanie budynków Teatr Wybrzeże, które są wybitnym przykładem architektury w skali Polskiej i Europejskiej – taki cel przyświecał poznańskiej Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata, która wygrała konkurs na stworzenie projektu modernizacji gdańskiego teatru.

– Wygraliśmy konkurs architektoniczny, ponieważ udało nam się połączyć w spójną całość główny budynek z dodatkowymi obiektami, które pochodzą z różnych okresów – mówi architekt Michał Bułat. – Chodzi tu o budynek Malarni, Starej Apteki oraz Przejścia Bramnego, które z budynkiem głównym tworzą zespół Teatru Współczesnego.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy.

W pierwszej kolejności prace rozpoczęły się w budynku pochodzącej z XVII wieku Starej Apteki, który jest wpisany do rejestru zabytków Gdańska. Trwają tam już prace konserwatorskie zewnętrznej elewacji oraz wymiana dachu. Wnętrze apteki będzie przebudowane i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Architekci planują tu wymianę stropów i utworzenie foye łączącego nowy budynek, który powstanie w Przejściu Bramnym, znajdującym się nad ulica Teatralną, z Malarnią. Powstanie tam też lekki, przeszklony łącznik z głównym budynkiem, z którego będzie można oglądać Targ Węglowy i ulicę Teatralną.

– W łączniku znajdzie się wielopoziomowy hol z szatniami dla widzów – mówi Michał Bułat. – Plan jest taki, żeby pierwszy etap prac zakończył się w 2016 roku. W kolejnym roku planujemy prace modernizacyjne w budynku Malarni, a rok później rozpoczną się prace w budynku głównym, gdzie zajmujemy się całą strefą przeznaczoną dla widzów. Znajduje się tam duża scena z nową mechaniką sceniczną i zapadniami.

W gmachu głównym zmodernizowana zostanie maszynownia głównej sceny a na balkonie zmieni się nachylenie foteli, które sprawi, że widzowie będą mieli lepszą widoczność. Zmianie ulegnie też elewacja teatru, aluminiowe okna zastąpią szklane tafle.

Zdaniem architektów nowy układ komunikacyjny i wykorzystanie dodatkowych powierzchni umożliwi rozplanowanie w obiekcie oprócz Sceny Głównej, dodatkowych trzech scen: Sceny Malarnia, Sceny Stara Apteka i Sali Prób. Każda z nich będzie miała dostęp do zaplecza i garderób. Całość będzie się mieścić na powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych.

Wszystkie poziomy będą połączone schodami i windami. Przy szklanej elewacji budynku głównego zaprojektowano podwójne nowe schody, które będą się efektownie prezentowały, jednocześnie nie przesłaniając wejścia. Dwa wejścia do teatru umożliwiają niezależne funkcjonowanie wszystkich scen nawet w trakcie modernizacji.

Nad projektem pracował zespół w składzie: Jacek Bułat, Adam Baszczyk, Michał Bułat, Marcin Siadek, Cyprian Prusakowski i Marta Bułat.

Teatr Wybrzeże znajduje się w obecnym miejscu od 1966 roku. Gmach autorstwa znanego gdańskiego architekta Lecha Kadłubowskiego jest typową architekturą późnomodernistyczną, charakterystyczną dla lat 50. i 60. XX wieku. W 1801 roku w tym samy miejscu wzniesiono pierwszy budynek Teatru Miejskiego, który w 1934 zastąpiono nowym obiektem, nie przetrwał on jednak II wojny światowej.