Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Architekci przejęli ZODIAK

Architekci przejęli ZODIAK

Ivon

Skwer z fontanną i kwiatami kawiarni Zodiak w PRL-u był popularnym miejscem spotkań na mapie stolicy. Dziś w niczym nie przypomina dawnej świetności. Nowy wygląd ma zyskać nie tylko pawilon, ale także jego otoczenie. Budynek przejęli architekci, a miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję otoczenia pawilonu.

Pawilon Zodiak kiedyś

Niegdyś punktem centralnym skweru przy Pasażu Wiecha była fontanna i klomby z kwiatami. Warszawiacy spoglądali na plac z popularnej kawiarni Zodiak, która przyciągała klientów wielkim neonem. Dziś koncepcja się nieco zmieniła. Plac ma przypominać białą kartkę papieru, a w wybudowanym w latach 60-tych dwukondygnacyjnym budynku na tyłach Domów Centrum, zostanie otwarty Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK. Część budynku przejęło Stowarzyszenie Architektów Polskich, które ma zamiar przywrócić temu miejscu dawny blask. Miasto rozstrzygnęło z kolei konkurs na zagospodarowanie placu wokół pawilonu, który ma ożywić to miejsce.

Nowy Zodiak

Architekci chcą zachować oryginalny kształt wybudowanego w latach 60-tych pawilonu. Punktem centralnym będzie zewnętrzna klatka schodowa. Zachowany zostanie taras, pergola, mozaika. Nowi właściciele chcą też przywrócić dawny neon, który został zniszczony podczas remontu budynku w 1993 roku. Po modernizacji Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK ma stać się miejscem ekspozycji architektury i urbanistyki warszawy. Atrakcją centrum wystawienniczego będzie makieta miasta i wirtualny model. Znajdą się też tu biura dla architektów.

Plac jak biała kartka

Modernizacji poddany zostanie nie tylko historyczny pawilon, ale także plac przy Pasażu Wiecha. Zgodnie z koncepcją plac ma być otwartą przestrzenią, która może spełniać różne funkcje. W marcu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania, który ogłosiło Stowarzyszenia Architektów Polskich i Urząd Miasta Warszawy. Zwycięzcą zostało biuro projektowe Gowin&Siuta Spółka Jawna.

– Celem konkursu było wyłonienie projektu, który w jak najpełniejszy sposób odpowiadał będzie potrzebom zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu ZODIAK jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum stolicy, służącej ekspozycjom i wydarzeniom związanym z działaniem pawilonu. – mówi Jakub Wacławek, Przewodniczący Sądu Konkursowego, OW SARP.

Modernizacja placu ma się rozpocząć jeszcze w 2015 roku, a zakończyć w 2016. Zarówno architekci, jak i władze miasta mają nadzieję, że to miejsce znów będzie tętniło życiem, a warszawiacy docenią jego klimat. Twórcy zwracają uwagę na uniwersalizm nowej koncepcji.

– Zwycięski projekt od początku przyciągał naszą uwagę. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na integrację placu z powierzchnią wystawienniczą pawilonu. Dodatkowym atutem tej pracy pozostaje otwartość przestrzeni, dająca różne możliwości aranżacji tego terenu w zależności od potrzeb – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Nowy projekt nie tylko daje nowe możliwości, ale także wpisuje się w przestrzeń i dawny charakter miejsca. Modernizacja pawilonu to koszt ok. trzech milionów złotych. Architekci wciąż zbierają fundusze. Kolejne kilkaset tysięcy będzie kosztował remont placu.

Fot. Materiały prasowe SARP i UM Warszawy