Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Aplikacja Wirtualny Chojnik. Zobacz jak wyglądał zamek w XVII wieku

Aplikacja Wirtualny Chojnik. Zobacz jak wyglądał zamek w XVII wieku

Ivon

Wystarczy tablet lub smartfon z systemem Android, by przenieść się do XVII wieku i zobaczyć, jak wyglądał Zamek Chojnik zanim zniszczył go gigantyczny pożar w 1675 roku. Bezpłatną aplikację: Wirtualny Chojnik, wykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości przygotował student Politechniki Wrocławskiej.

Aplikacja Wirtualny Chojnik jest pracą inżynierską Marcina Meissnera, studenta III roku informatyki na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Zamek Chojnik

Pomysł na projekt podsunął mu jego opiekun – dr inż. Paweł Myszkowski z Katedry Inteligencji Obliczeniowej PWr, który wspierał go również przy realizacji pracy.

– Często odwiedzam Chojnik, bo bardzo lubię to miejsce. Spacerując po nim, nieraz zastanawiałem się, jak wyglądał ten piękny zamek w poprzednich wiekach – opowiada dr Paweł Myszkowski. – Pomyślałem więc, że warto byłoby pokazać dawny Chojnik w aplikacji i zaproponowałem to studentowi. Taka aplikacja nie będzie pracą tylko i wyłącznie na zaliczenie, ale może służyć Chojnikowi, jako element edukacyjny dla turystów, a nawet jako dodatkowa atrakcja.

W projekt zaangażowali się także: kasztelan Zamku Chojnik, pracownicy karkonoskiego wydawnictwa Ad Rem i jeleniogórskiego oddziału PTTK, którzy dzielili się z Marcinem Meissnerem swoją wiedzą o historii zamku i jego architekturze. Za oprawę graficzną i modelowanie bryły zamku odpowiedzialna była Magdalena Klimas.

Aplikacja Wirtualny Chojnik

Wirtualny Chojnik wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości, czyli tzw. Augmented Reality. Po pobraniu aplikacji i „zeskanowaniu” markera, umieszczonego na ścianie zamku, na ekranie smartfonu czy tabletu ukazuje się trójwymiarowy model XVII-wiecznego Chojnika.

– Wyświetla się w odpowiedniej perspektywie, co potęguje wrażenie, że wirtualny zamek naprawdę znajduje się tuż przed nami, w miejscu, na które wycelowaliśmy obiektyw urządzenia. Możemy oglądać go, chodząc dookoła modelu, oraz przybliżając i oddalając od niego obiektyw – tłumaczy dr Myszkowski.

Aplikacja zawiera także animacje mieszkańców zamku oraz nagrania lektorów na temat historii i legend związanych z zabytkiem. Program może być w przyszłości rozwijany – mógłby np. pokazywać różne etapy rozwoju zamku na przestrzeni wieków albo zabierać nas na spacer do jego wnętrz.

Twierdza została zbudowana na rozkaz księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego w latach 1353-1364. Później była wielokrotnie rozbudowywana, m.in. w XV w., gdy powstało jej północne skrzydło i w połowie XVI w., gdy otoczono ją nowymi murami zewnętrznymi z bastejami i renesansową attyką. Zamek nigdy nie został zdobyty przez nieprzyjaciela. W 1675 wielki pożar, który wybuchł od uderzenia pioruna, zniszczył budowlę. Zamek nie został nigdy odbudowany.

Więcej informacji o projekcie: Wirtualny Chojnik

Zdjęcia: Politechnika Wrocławska