Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Nolli App – klasyczna mapa Rzymu jako nowoczesny przewodnik

Nolli App – klasyczna mapa Rzymu jako nowoczesny przewodnik

Dariusz Sapa

W 1784 roku Giambattista Nolli stworzył mapę Wiecznego Miasta, która stała się jednym z najbardziej znanych dzieł w historii światowej kartografii. Od niedawna aplikacja Nolli App przeznaczona na iPhone’a i iPada pozwala na użycie jej do nawigacji w czasie rzeczywistym

, dzięki czemu będziemy zawsze wiedzieć gdzie dokładnie znajdujemy się w jednym z najwspanialszych starożytnych miast Europy.

Ukończona w 1748 roku mapa (po 12 latach prac) przez włoskiego architekta i geodetę Giambattiste Nolliego reprezentowała nowatorskie podejście w ukazaniu miejskiej zabudowy. Wszelkie budynki i zabudowania przedstawiono jako ciemne figury geometryczne, a okalające je wolne przestrzenie, takie jak ulice i place, ukazano jako jasne obszary. Skutkiem tego ciemne pola nadały obrys wszelkim wnętrzom urbanistycznym i architektonicznym, dało to podstawy do utworzenia teorii figura-tło (figure-ground). Na oryginalną mapę składa się 12 grawerowanych miedzianych płyt. Przez długi czas było to jedno z najbardziej dokładnych odwzorowań miejskiej zabudowy.

Nolli App czerpie wiele oryginalnych elementów i szczegółów z pierwowzoru, co tylko poświadcza jak dokładnym projektem było dzieło włoskiego architekta.

Klasyczna mapa Rzymu

Ale dlaczego turysta miałby skorzystać z tej aplikacji? Po co miałby zwiedzać Rzym na podstawie wielowiekowej mapy? Jej twórca, Martin Koppenhöfer, wyjaśnia, że ”pomimo swojego wieku, ta mapa jest nadal aktualna dla większej części rzymskiego centrum”. Zauważa również, że „poruszanie się z pomocą tej mapy jest całkiem niezłą zabawą. Nie trzeba też znać każdej ulicy lub skrzyżowania, wystarczy tylko iść w dobrym kierunku”.

Nolli App

Taką podróż można potraktować jako czystą przygodę z elementami edukacji historycznej. Korzystanie ze starej mapy pozwala znaleźć rzeczy, które w przeciwnym wypadku mogłyby umknąć uwadze. Możemy zatem łatwo odróżnić historyczne zabudowania od tych, które tylko na nie pozują i zobaczyć jak zmieniło się miasto na przestrzeni wieków. Jeśli nie mamy kompatybilnego urządzenia do aplikacji, można również sprawdzić w Internecie interaktywną (ale mniej mobilną) wersję tej mapy.

Źródło: http://weburbanist.com