Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Darmowa aplikacja Dzierżoniowa: Dzierżoniów. Przed wiekami 3D

Darmowa aplikacja Dzierżoniowa: Dzierżoniów. Przed wiekami 3D

Ivon

O tym, jak wyglądał XIX-wieczny Dzierżoniów będzie można się przekonać już 8 kwietnia dzięki niezwykłej aplikacji, która zabierze nas na wirtualny spacer po mieście. Na podstawie 1,5 tys. archiwalnych zdjęć i rycin powstał unikalny projekt „Dzierżoniów. Przed wiekami 3D – wirtualny spacer”.

To pierwsza w Polsce aplikacja, która na tak dużą skalę wiernie odtwarza historyczny wygląd miasta. XIX-wieczne fragmenty Dzierżoniowa odtworzono, zachowując szczególną dbałość o detale. Udało się to dzięki rzetelnie zebranej dokumentacji, na którą złożyło się ponad 1,5 tys. archiwalnych zdjęć, rycin, pocztówek i opisów historycznych.

– Dla mieszkańców i miłośników Dzierżoniowa najbardziej interesujące mogą być te miejsca, które dziś wyglądają zupełnie inaczej – mówi Rafał Pilśniak, rzecznik Urzędu Miasta Dzierżoniów, który wspólnie z Sebastianem Ośką stworzył aplikację. – Bardzo zależy nam na zainteresowaniu historią miasta młodych mieszkańców, stąd nasza dbałość o to, żeby aplikacja była niezwykle atrakcyjna i wykorzystywała najnowsze techniki komputerowe.

Właśnie dlatego projekt: Dzierżoniów. Przed wiekami 3D – wirtualny spacer, powstał na najnowszym silniku Unreal Engine 4, jest dostępny w technologii 2D i 3D, obsługuje format 4K i jest przystosowany do urządzeń VR, które stają się właśnie powszechnie dostępne.

 

Komplementów na temat nowej aplikacji nie szczędzi znany reżyser i rysownik Tomasz Bagiński, którego film „Katedra” był nominowany do Oscara w 2002 roku w kategorii krótki film animowany:

Projekt „Dzierżoniów. Przed wiekami 3D – wirtualny spacer” to jeden z nielicznych przykładów na to, jak wykorzystanie nowoczesnych technologii staje się świetnym narzędziem do zainteresowania historią i pielęgnowania tożsamości kulturowej miasta. Zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy chętnie sięgają po nowoczesne źródła informacji. Chciałbym widzieć więcej tego typu rozwiązań, dlatego będę mocno kibicował 
temu przedsięwzięciu i jego dalszemu rozwojowi.

Od 8 kwietnia darmowa aplikacja będzie dostępna na stronie www.dzierzoniow.pl. Będzie można z niej korzystać poprzez przeglądarkę internetową, jednak gwarancją najlepszej jakości będzie jej ściągnięcie na komputer lub laptop.

Film: https://youtu.be/0gbFGBXTR7k