Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Aplikacja ArtSherlock – znajdź zrabowane dzieło sztuki

Aplikacja ArtSherlock – znajdź zrabowane dzieło sztuki

Ivon

W ciągu kilku sekund, za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu, można odszukać dzieła sztuki zrabowane w Polsce podczas II wojny światowej. Pozwala na to nowa aplikacja mobilna ArtSherlock.

ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji będzie można automatyczne rozpoznać obiekt jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski. Ten jedyny ogólnopolski rejestr zawiera blisko 63 tys. pozycji i jest dostępny on-line: www.dzielautracone.gov.pl.

Nadal poszukuje się m.in.: 47 obrazów Aleksandra Gierymskiego, 36 Jana Matejki, 59 Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego; 7,5 tys. dzieł malarstwa obcego, wśród których pojawiają się nazwiska takie jak: Rubens, Rembrandt czy Durer, 3,8 tys. rzeźb i ponad 20 tys. wyrobów rzemiosła artystycznego.

W ostatnich latach do Polski udało się sprowadzić ok. 30 cennych obiektów, m.in. obrazy: Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”, Juliana Fałata „Przed Polowaniem w Rytwianach” i „Naganka na polowaniu w Nieświeżu”, Anny Bilińskiej – Bohdanowiczowej „Murzynka”, Józefa Brandta „Czaty”, „Szewc” szkoły flamandzkiej, Johanna Conrada Seekatza „Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki” oraz Jacoba Jordaensa „Św. Iwo wspomaga biednych”.

Przypomnijmy, że w 1945 Rząd RP na uchodźstwie opublikował pierwszy raport dotyczący grabieży dóbr kultury na terytorium RP okupowanym przez III Rzeszę. Szacunkowa wartość rynkowa dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców i Rosjan w Polsce w latach 1939–1945 wynosi 30 mld dolarów. Z Polski wywieziono: ok. 2,8 tys. obrazów europejskich szkół malarskich, 11 tys. obrazów polskich malarzy, 1,4 tys. rzeźb, 15 mln książek, 75 tys. rękopisów, 22 tys. starodruków, 25 tys. map zabytkowych, 300 tys. grafik, 50 tys. rękopisów muzealnych, 26 tys. bibliotek szkolnych, 4,5 tys. bibliotek oświatowych i 1 tys. bibliotek naukowych.

ArtSherlock przeznaczony jest na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym iOS, Android, Windows Phone, BB7 i BB10. Pobranie aplikacji, jak również korzystanie z oferowanych za jej pośrednictwem usług jest bezpłatne.

Zdjęcia:wikipedia.org, MKiDN
https://www.youtube.com/watch?v=oEx2QVgrk0k
http://muzeumutracone.pl/filmy/

  • Świetna aplikacja. Gratulacje dla pomysłodawców i twórców

  • Jak to działa w praktyce? Robisz zdjęcie dzieła, a apka mówi czy było ono skradzione?

    • „A jak to właściwie działa? Bardzo prosto: wystarczy pobrać na telefon czy tablet bezpłatną aplikację i zrobić zdjęcie obrazu. System łączy się z bazą danych, szybko dowiadujemy się, czy dane dzieło znajduje się w katalogu strat wojennych. Jeśli tak, to wypada wpisać swoje dane kontaktowe i wysłać informację, która naprowadzi poszukiwaczy na ten trop. Proste? Proste – jedno zdjęcie i można znaleźć zaginiony obraz.”

    • mistrz

      teraz wyjdzie tak naprawdę na ile nas okradli tak naprawdę.. a Żydzi od nas odszkodowań żądają

  • Pingback: ArtSherlock - aplikacja do odzyskiwania dzieł sztuki()