Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Apartament w Hotelu Plaza Franka Lloyda Wrighta wystawiony na sprzedaż

Apartament w Hotelu Plaza Franka Lloyda Wrighta wystawiony na sprzedaż

Joan

W zabytkowym Hotelu Plaza w Nowym Jorku można nie tylko wynająć pokój. W budynku znajdują się także apartamenty, które można kupić na własność. Na sprzedaż wystawiono 400-metrowy apartament w Hotelu Plaza światowej sławy architekta Franka Lloyda Wrighta.

Frank Lloyd Wright stał się ikoną światowej architektury za sprawą Fallingwater, czyli domu nad wodospadem w lesie Mill Run w Pensylwanii. American Institute of Architects ogłosił Fallingwater „najlepszym amerykańskim dziełem wszechczasów”. Frank Lloyd Wright dla siebie zaprojektował apartament w Hotelu Plaza. Mieszkał w nim od  1954 do 1959 roku, kiedy pracował lub odpoczywał w Nowym Jorku. Wnętrza apartamentu są dziełem sztuki. Z okien roztacza się widok na Central Park.

Fallingwater House Frank Lloyd Wright

Jak wygląda apartament w Hotelu Plaza?

Na 400 metrach kwadratowych znajduje się salon, kuchnia, jadalnia cztery sypialnie i cztery łazienki. We wnętrzach znajdziemy antyki, meble z całego świata i materiały najwyższej klasy. Nic nie znalazło się tu przypadkiem. Frank Lloyd Wright zaprojektował i dokładnie przemyślał każdy centymetr swojego mieszkania. Jest luksusowy, elegancki i intrygujący. Pełno w nim pięknych przedmiotów, rzeźb, obrazów i unikatowych mebli.

Apartament w Hotelu Plaza Franka Lloyda Wrighta

Intrygujący jest także budynek, w którym apartament się znajduje. Hotel na Manhattanie przy skrzyżowaniu Central Park South i Piątej Alei w 1986 roku został wpisany do Narodowego Rejestru Pomników Historycznych. Otwarty w 1890 roku szybko stał się synonimem luksusu. Mieszkali tu królowie, przywódcy państw, gwiazdy filmu, muzyki, a także milionerzy kochający luksus i tradycję z całego świata. Hotel Plaza jest też najbardziej filmowym hotelem Ameryki. Tu kręcono sceny do filmu „Krokodyl Dundee”, „Zapach kobiety”, „Bezsenność w Seattle” i „Kevin sam w Nowym Jorku”. Nadal jest jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Stanach Zjednoczonych. Stali klienci mówią też, że ma duszę, której brakuje nowoczesnym hotelom.

Apartament w Hotelu Plaza Franka Lloyda Wrighta Nowy Jork

Apartament w Hotelu Plaza Franka Lloyda Wrighta to z pewnością jedna z najciekawszych propozycji na nowojorskim rynku nieruchomości. Okazuje się jednak, że nie łatwo znaleźć nowego właściciela.

Początkowo wystawiono apartament za 39 mln dolarów. Niestety nie znalazł się nikt chętny, dlatego obniżono jego cenę do 26 mln dolarów. Jest ktoś zainteresowany?

Zdjęcia: pl.luxuryestate.com/blog/ CC