Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Antresola na Dworcu Centralnym otwarta dla podróżnych

Antresola na Dworcu Centralnym otwarta dla podróżnych

Ivon

Dworzec Warszawa Centralna wybudowano 40 lat temu. Przez ostatnie lata był niechlubną wizytówką stolicy. PKP zamiast na przebudowę, zdecydowało się na lifting. Powstała sporych rozmiarów antresola, która zmieniła wnętrze budynku. PKP zakończyło właśnie inwestycję i udostępniło antresolę podróżnym. Zdania na temat projektu są podzielone.

Antresola na Dworcu Centralnym

Projekt antresoli przygotowali architekci z francuskiej pracowni SUD, którzy odpowiadają m.in. za koncepcję rewitalizacji łódzkiej Manufaktury. Projekt wzbudzał wiele kontrowersji, jednak PKP zdecydowało się na realizację antresoli. Budowę rozpoczęto rok temu, a zakończono w ostatnich dniach marca. Antresola to część projektu estetyzacji Dworca Centralnego. Drugą część stanowi modernizacja pasaży.

PKP udostępniło antresolę podróżnym w ostatnich dniach marca. Na piętrze znajduje się poczekalnia z dostępem do internetu i gniazdek elektrycznych. Na tym samym poziomie jest też supermarket i restauracja. Dostaniemy się tam poruszając się po ruchomych schodach.

Koncepcja architektów zakładała stworzenie nowoczesnej i lekkiej konstrukcji.

– Estetyzacja Dworca Centralnego pozwoliła lepiej wykorzystać przestrzeń w budynku – mówi Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik zarządu PKP S.A. ds. nieruchomości. – Budowa antresoli oraz nowe zagospodarowanie hali głównej oznacza bardziej komfortowe warunki zarówno dla naszych podróżnych, jak i najemców.

Tzw. estetyzacją objęto też podziemną część dworca: dojście do stacji WKD Śródmieście oraz galerię zachodnią i część północnej. Pasaże są teraz lepiej doświetlone, dzięki czemu pojawili się w nich nowi najemcy.

– Dworzec Centralny to jeden z lepiej zagospodarowanych komercyjnie dworców kolejowych. Dzięki zakończonej inwestycji jego potencjał w tym zakresie jeszcze się zwiększył. Udostępniliśmy 39 nowych lokali, których łączna powierzchnia wynosi ok. 1600 mkw. – mówi Grzegorz Tomaszewski. – Obecnie poziom wynajmu powierzchni na tym dworcu wynosi ok. 95% – dodaje.

Na Dworcu Centralnym trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe w galeriach podziemnych. Koszt inwestycji związanej z estetyzacją wyniósł 19,5 mln zł.

Zdjęcia: materiały PKP S.A.