Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zobacz animację kładki św. Ducha w Gdańsku

Zobacz animację kładki św. Ducha w Gdańsku

Ivon

Studio Bednarski z Londynu, które wygrało konkurs na projekt, przygotowało właśnie animację projektu kładki św. Ducha w Gdańsku. Można na niej zobaczyć, jak będzie wyglądała obrotowa kładka, którą przejdziemy ze Starego Miasta na Wyspę Spichrzów.

Przejdziemy nią w 2018 roku. Zaprojektowana kładka ma połączyć rewitalizowaną Wyspę Spichrzów z miastem, tworząc nową trasę spacerową. Cezary Bednarski, architekt z Londynu, który wygrał konkurs na koncepcję ogłoszony przez miasto, postawił na skromną kładkę na kamiennym profilu. Przygotował też animację, która dokładnie pokazuje jak będzie zmieniała położenie i jak będzie wygląda kładka na historycznym tle.

Jest lekka i nienarzucająca. Z założenia nie mogła zdominować historycznego i zabytkowego charakteru gdańskiej starówki. Kształt kładki przypomina ptaka z rozpostartymi skrzydłami, jako symbolu Świętego Ducha, stąd też nazwa Kładki św. Ducha.

Oprócz funkcji spacerowej, kładka musi jeszcze mieć możliwość otwarcia dla żeglugi. Ze względu na to, że teren objęty jest ochroną dziedzictwa kulturowego, możliwe było tylko otwarcie w ruchu poziomym. Długość kładki to niecałe 50 m, a szerokość 4,5 m. Kadłub kładki i balustrady będą wykonane ze stali nierdzewnej. Podstawa ma być kamienna. Obrót kładki, przy otwarciu dla żeglugi trwa zaledwie dwie minuty.

Animacja przygotowana przez pracownię Bednarski dokładnie pokazuje otwarcie kładki dla ruchu pieszego i żeglugi.

Zdjęcia i film: Studio Bednarski LTD. z Londynu
Film: https://www.youtube.com/watch?v=vn7P2qQc50M&feature=youtu.be