Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Anglicy zaprojektują amfiteatr w Szczecinie

Anglicy zaprojektują amfiteatr w Szczecinie

Ivon

Londyńska pracownia Flanagan Lawrence wygrała konkurs na przebudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Pochodzący z lat 70-tych XX wieku amfiteatr w Szczecinie jest jednym z największych w Polsce. Na scenie występowały tu m.in. Cesaria Evora i Suzanne Vega.

Była już najbardziej prestiżowa nagroda architektoniczna dla szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, czy teraz posypią się wyróżnienia dla drugiej białej budowli Szczecina – zrewitalizowanego amfiteatru z czasów PRL-U? Na razie za wcześnie o tym marzyć, bo dopiero wyłoniono zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przebudowy amfiteatru. Pierwsze miejsce, które jest jednocześnie zaproszeniem do negocjacji w sprawie wykonania projektu, oraz nagrodę w wysokości 28 tys. zł zdobyła znana londyńska pracownia Flanagan Lawrence.

Architekci postanowili nawiązać do tradycji i raczej kontynuować niż niszczyć dzieło znanego architekta Zbigniewa Abrahamowicza, który w latach 70-tych, na skraju zabytkowego Parku Kasprowicza, zaprojektował amfiteatr w Szczecinie.

Ten jeden z największych amfiteatrów w Polsce został sfinansowany w głównej mierze z datków szczecinian i pieniędzy zbieranych przez społeczny komitet m.in. w zakładach pracy. Czasy były trudne, dlatego ze względów finansowych trzeba było zrezygnować z budowy zadaszenia (powstało dopiero w 2000 r.). Zresztą skomplikowana konstrukcja teatru z charakterystycznym łukiem i tak wzbudzała w Szczecinie wiele kontrowersji.

Projekt rewitalizacji amfiteatru w Szczecinie

Londyńscy projektanci mają zaprojektować nowe zadaszenie, przebudować widownię i sceny, infrastrukturę techniczną, zaplanować parkingi oraz opracować koncepcję zagospodarowania terenu. Teatr Letni będzie miał 4 wejścia główne i dwa boczne, kasy biletowe, punkty gastronomiczne i toalety zostaną umiejscowione w oddzielnym budynku.

– Głównym założeniem koncepcji jest zaprojektowanie zadaszenia nad widownią wraz ze zmianą jej geometrii oraz liczby miejsc. Forma dachu przypomina zamrożony dym snujący się po zboczu przechodzący przez istniejący łuk i wpadający wprost do jeziora Rusałka – opisują swoja koncepcję londyńscy architekci.

I wyjaśniają w opisie koncepcji, że dach zostanie zbudowany ze stalowej kratownicy, która będzie unosić membrany i poduszki pneumatyczne. Ma to gwarantować świetną akustykę. W zależności od potrzeb zmodyfikowana scena może zostać otwarta lub zamknięta dodatkową zaokrągloną akustyczną ścianą wykonaną z przeźroczystego materiału.

– Na terenie amfiteatru i w jego najbliższym otoczeniu, zaprojektowano oświetlenie oraz iluminację zadaszenia oraz łuku. Istniejące rzeźby, zostaną wyeksponowane na agorze, kaskady, mozaika i inne elementy zagospodarowania zostaną odrestaurowane i odpowiednio oświetlone – zapewniają architekci.

Inwestycja ma kosztować nie więcej niż 12 mln złotych, a pieniądze zostały już zapisane w Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina 2016-2020 na rok 2017. Władze miasta planują, że w odnowionym i dostosowanym dla osób niepełnosprawnych teatrze będą organizowane spektakle teatralne i muzyczne, koncerty orkiestr kameralnych i symfonicznych, zespołów wokalno-instrumentalnych, recitale i kabarety, przeglądy i prezentacje, występy zespołów tanecznych i projekcje filmowe.

Wizualizacje: Flanagan Lawrence /Urząd Miasta w Szczecinie