Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Angel River częścią rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego

Angel River częścią rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego

Ivon

Angel Poland Group, jeden z największych deweloperów w Polsce, który znany jest z inwestycji w zabytkowych obiektach m.in. Apartament Królewski w baszcie przy XVI-wiecznym klasztorze w Krakowie czy dom opieki dla seniorów w XIX-wiecznych budynkach poszpitalnych, zabiera się za rewitalizację Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu. Zgodnie ze światowymi trendami nad rzeką mają wyrosnąć apartamentowce. Inwestycja Angel River startuje w czerwcu.

Angel Poland Group ma w swoim portfelu jedne z najciekawszych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Grupa chętnie inwestuje w zabytkowe obiekty nadając im zupełnie nowe funkcje np. w baszcie przy XVI-wiecznym klasztorze w Krakowie powstał Apartament Królewski z odrestaurowanymi freskami Jana Bukowskiego. We Wrocławiu ten sam inwestor wpisał nowoczesny kompleks w historyczną tkankę. Przy XIX-wiecznym gmachu Poczty Głównej wyrósł futurystyczny kompleks OVO Wrocław. Tym razem Angel Poland Group zapowiedziało rewitalizację Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu. Chodzi jednak nie o rewitalizację architektury, ale całego kwartału. Rzeka ponownie ma być dostępna dla mieszkańców Wrocławia, a nad nią wyrosną nowoczesne i luksusowe apartamentowce. Inwestor współpracuje przy tym projekcie z władzami miasta.

– Na świecie uważa się lokalizację nad rzeką za jedną z najlepszych. To tendencja, którą można zaobserwować w wielu zachodnich miastach, np. w Londynie. Trend dociera także do Polski, w tym do Wrocławia, miasta zbudowanego na rzece – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group, inwestora projektu Angel River. – Cieszymy się, że miasto kieruje swoją uwagę w stronę rzeki i że możemy wspólnie w tym uczestniczyć. Ulica Walońska i nabrzeża Oławy stworzą nową jakość przestrzeni miejskiej.

Zrewitalizowany ma być ponad kilometr nabrzeża Oławy. W ramach projektu wszyscy mieszkańcy zyskają dostęp do rzeki. Zmodernizowane ma zostać także skrzyżowanie ulic Traugutta i Mierniczej. Projekt Angel Poland Group wpisuje się w program rewitalizacji Wrocławia na lata 2016-2018. Nabrzeże Oławy ma się zmienić w zieloną enklawę w samym centrum miasta.

– Planujemy ochronę naturalnego piękna tutejszej przyrody. Będzie to bardziej zielony, nadrzeczny bulwar niż miejski deptak. Pierwszy etap zakłada zagospodarowanie ponad kilometra nabrzeży od mostu Oławskiego do Rakowieckiego. To idealne tereny rekreacyjne, nadające się do spacerów czy jazdy na rowerze, a także odpoczynku nad rzeką – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. – Cieszy to, że w działania zaangażował się także prywatny inwestor, którego inwestycja wpisuje się w poprawę wizerunku nabrzeży i sprawi, że staną się one łatwiej dostępne dla wrocławian.

Angel River to inwestycja, w ramach której mają powstać dwa apartamentowce – jeden dziewięcio, a drugi siedemnastopiętrowy.

Część apartamentów ma być wyposażona w zielone tarasy, co jest nowością na polskim rynku. Angel River ma być częścią ogólnodostępnego bulwaru miejskiego, który będzie biegł wzdłuż rzeki.

– Angel River to projekt, który maksymalnie otwiera się na rzekę i wykorzystuje jej atuty. Zielony dziedziniec skierowany jest w stronę nabrzeża, które jest jego przedłużeniem. Podobnie dwa skrzydła budynku, obniżające się kaskadowo w tym kierunku – mówi Zbigniew Maćków z Maćków Pracowni Projektowej, główny projektant Angel River. – Dodatkowo zagospodarowanie przestrzeni wokół inwestycji zakłada udostępnienie miejsca wszystkim wrocławianom. Angel River niejako odzyskuje Oławę dla miejskiego życia.

Koncepcję rewitalizacji tego obszaru przygotowała pracownia GSA z Paryża, odpowiedzialna m.in. za kompleks OVO Wrocław. Z kolei za projekt architektoniczny odpowiada biuro projektowe Maćków.

Zgodnie z planem rewitalizacji tego obszaru planowane jest także przebudowanie ulicy Mierniczej oraz skrzyżowania z ulicą Traugutta. Budowa ruszy w czerwcu 2016, a ma się zakończyć w 2018 roku.

Wizualizacje: materiały Angel Poland Group