Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Poznaj 7 nowych cudów Polski

Poznaj 7 nowych cudów Polski

Joan

Znamy już 7 nowych cudów Polski. Wczoraj zakończyło się głosowanie w plebiscycie magazynu „NationalGoegraphic Traveler”. Na pierwszym miejscu znalazło się Planetarium EC1 w Łodzi zbudowane w elektrowni z początku XX wieku, które uzyskało ponad 18 procent wszystkich głosów.

Redaktorzy National Geographic Traveler przez cały rok podróżują nie tylko po świecie, ale również po Polsce, żeby odkrywać nieznane dotąd zakątki i atrakcje turystyczne. W tej edycji nominowane były 32 obiekty. Głosowanie dobiegło końca wczoraj. Podczas 6 edycji wakacyjnego plebiscytu wybrano 7 nowych cudów Polski.

Poznaj 7 nowych cudów Polski

1. Planetarium EC1 w Łodzi (18,09 proc.)

7 nowych cudów Polski Planetarium EC1

„110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z początku XX w.”

2. Hydropolis we Wrocławiu (11,11 proc.)

7 nowych cudów Polski Hydropolis

„Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującej opowieści o początkach wody w kosmosie.”

3. Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła w woj. Lubuskim (9,38 proc.)

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

„Gotycko-renesansowe kościółki urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.”

4. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (7,54 proc.)

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

„Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.”

5. Mural Opowieść Śródecka w Poznaniu (7,39 proc.)

Mural Opowieść Śródecka

„Efektowny mural w technice 3D opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.”

6. Roztoczańskie szumy w woj. Lubelskim (7,08 proc.)

Roztoczańskie szumy w woj. Lubelskim

„Niewielkie, ale hałaśliwe. Mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.”

7. Ścieżka geoturystyczna w Łęknicy w woj. lubuskim (5,97 proc.)

Ścieżka geoturystyczna w Łęknicy w woj. lubuskim

„Dawne wyrobiska kopalni m.in. węgla brunatnego wypełniła woda, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Idąc lub jadąc rowerem pięciokilometrowym szlakiem Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.”

Wyniki zostaną oficjalnie ogłoszone podczas targów turystycznych World Travel Show. W październikowym numerze redakcja przedstawi zwycięzcę plebiscytu.

W ubiegłym roku w zabawie głosowało 63 tysiące internautów, a zwycięzcą okazał się porównywany do Wilanowa Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, który uzyskał 28,58% głosów. Obiekt wzniesiony w XVII wieku uznawany jest za perłę rokoka zaprojektowaną przez Augusta Locci.

Źródło: National Geographic Magazine
Zdjęcia: wikipedia.org, mojemazury.pl, codziennypoznan.pl