Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Łódzkie Planetarium EC1 będzie jednym z 7 cudów Polski?

Łódzkie Planetarium EC1 będzie jednym z 7 cudów Polski?

Ivon

Najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej łódzkie Planetarium EC1 prowadzi w plebiscycie czytelników National Geographic Magazine na jeden z 7 cudów Polski. Obiekt zdobył już dwa razy więcej głosów niż wrocławski Hydropolis i rynek w Zamościu. Swoje głosy na najładniejsze miejsca w Polsce można jeszcze oddać do 31 sierpnia.

Łódzkie Planetarium EC1

Plebiscyt 7 cudów Polski jest organizowany już po raz szósty.

W tej edycji nominowane są 32 obiekty. W ubiegłym roku w zabawie głosowało 63 tysiące internautów, a zwycięzcą okazał się porównywany do Wilanowa Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, który uzyskał 28,58% głosów. Obiekt wzniesiony w XVII wieku uznawany jest za perłę rokoka zaprojektowaną przez Augusta Locci.

Czy wygrana trafi w tym roku do Łodzi? Na ten moment łódzkie Planetarium EC1 ma zdecydowaną przewagę nad resztą.

Najnowocześniejsze planetarium w tej części Europy, zbudowane w elektrowni z końca XIX wieku, ma pod kopułą o średnicy 18 metrów ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli.

W pierwszej dziesiątce znajdują się na razie:

2. Hydropolis we Wrocławiu

Hydropolis we Wrocławiu

„Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującej opowieści o początkach wody w kosmosie.”

Hydropolis we Wrocławiu

3. Rynek w Zamościu

Rynek w Zamościu

„Pamięta XVI w. i jest idealnie kwadratowy: ma 100 na 100 m. Przy każdej pierzei znajdziemy renesansowe kamienice podcieniowe z zachowanymi polichromiami i drewnianymi stropami. Do tego ogromny ratusz zwieńczony wieżą.”

4. Ścieżka turystyczna w Łęknicy

Ścieżka turystyczna w Łęknicy

„Dawne wyrobiska kopalni m.in. węgla brunatnego wypełniła woda, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Idąc lub jadąc rowerem pięciokilometrowym szlakiem Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.”

5. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

„Ostatni pierwotny las nizinny Europy. Wejście pomiędzy gęstwinę drzew to cofnięcie się w czasie – tego rodzaju prapuszcza porastała przed tysiącami lat całą Europę, od Uralu aż po Atlantyk.”

Puszcza Białowieska

6. Roztoczańskie szumy

Roztoczańskie szumy

„Niewielkie, ale hałaśliwe. Mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.”

7. Dworzec Tramwajowy Piotrkowska Centrum

Dworzec Tramwajowy Piotrkowska Centrum

„Zaprojektowany przez Jana Gałeckiego przystanek stał się nowoczesną bramą ulicy Piotrkowskiej, w udany sposób łącząc estetykę z funkcjonalnością.”

8. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

„Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.”

9. Jezioro Ukiel

Jezioro Ukiel

„Największy z 11 akwenów w granicach administracyjnych Olsztyna. Malowniczo poszarpana linia brzegowa i nowoczesna infrastruktura co roku przyciągają tu setki wczasowiczów.”

10. Muzeum Orła Białego

Muzeum Orła Białego

„Kadłub niemieckiego czołgu Panzer IV, pociski rakietowe, bombowce, myśliwce, broń długa i krótka – to tylko niektóre z dziesiątek eksponatów. Zgromadzono tu jedną z największych kolekcji militariów w Polsce.”

Na podstawie materiałów National Geographic Magazine
Zdjęcia: wikipedia.org, mojemazury.pl