Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Ponad 65 mln złotych dla łódzkich instytucji kultury

Ponad 65 mln złotych dla łódzkich instytucji kultury

Ivon

Cztery łódzkie instytucje: Muzeum Sztuki, EC1 Łódź, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, otrzymają 65 mln zł m.in. na rewitalizacje i modernizację wnętrz, wyposażenie, a także na zabezpieczenie muzealnych zbiorów.

Dziś umowy w sprawie dofinansowania inwestycji podpisze w Łodzi wicepremier prof. Piotr Gliński.

Rewitalizacja infrastruktury głównej siedziby Muzeum Sztuki, widniejącego w rejestrze zabytków budynku przy ul. Gdańskiej 43, będzie kosztowała 17,6 mln z (dofinansowanie unijne wyniesie 12,2 mln zł). Prace pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo zbiorów i zapewnią komfort zwiedzającym. W planach jest m.in. renowacja stolarki okiennej, części posadzek, wzmocnienie stropów i wyrównanie poziomu budynku z poziomem sąsiedniego pałacu, a także instalacja nagłośnienia DSO, monitoringu, sygnalizacji pożaru, włamania, czy sprzętu audiowizualnego w sali wielofunkcyjnej. Po remoncie zbiory muzeum będą mogli w końcu podziwiać także niepełnosprawni.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Do czerwca 2018 roku ma zostać ukończony także drugi projekt Muzeum Sztuki w Łodzi, który pochłonie 9,4 mln zł (dofinansowanie przekroczy 6,5 mln zł). Chodzi o zagospodarowanie zniszczonego i niefunkcjonalnego budynku gospodarczego na dziedzińcu. Obiekt zostanie zaadaptowany na nowoczesny magazyn studyjny. Inwestycja umożliwi lepsze przechowywanie i katalogowanie muzealiów. Każdy będzie mógł także zobaczyć, w jaki sposób konserwuje się dzieła sztuki. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na działalność kulturalną i edukacyjną.

EC1 Łódź – Miasto Kultury otrzymało dofinansowanie na aranżację i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Do połowy 2017 r. w zabytkowej elektrociepłowni powstanie nowoczesna i interaktywna wystawa, która będzie wykorzystywać skansen urządzeń elektrowni oraz nowe eksponaty. Wystawa interaktywna przyjmie formę trzech ścieżek dydaktycznych o nazwach: Przetwarzanie energii; Mikroświat-Makroświat; Rozwój wiedzy i cywilizacji. Koszt projektu to 45,5 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 18,3 mln zł.

EC1 Łódź

Jedna z pięciu podpisanych dziś przez ministra kultury umów pozwoli Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na doposażenie w ciągu dwóch najbliższych lat sali koncertowej i Regionalnego Ośrodka Kultury Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Koszt całkowity inwestycji to 20,3 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 14 mln zł.

Ponad 65 mln złotych dla łódzkich instytucji kultury: Akademia Muzyczna w Łodzi

Z kolei Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi otrzyma pieniądze na przebudowę i rozbudowę swojej siedziby. W planach jest m.in. zakup wyposażenia elektroakustycznego, oświetlenia scenicznego oraz mebli. Koszt całkowity projektu to blisko 21 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie prawie 14 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest na wrzesień 2019 r.

Regionalny Ośrodek Kultury Edukacji i Dokumentacji Muzycznej

Zdjęcia: Muzeum Sztuki/J. Kostarska-Talaga/EC1/ Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów