Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » 50 milionów na 50-lecie Teatru Wielkiego w Warszawie

50 milionów na 50-lecie Teatru Wielkiego w Warszawie

Ivon

Na 50-lecie Teatru Wielkiego w Warszawie przeprowadzono generalny remont jednego z najpiękniejszych budynków teatralnych w Europie. Kosztował 50 mln zł.

Artyści grają w tym roku na nowej scenie, do spektakli przygotowują się w nowych garderobach, a orkiestra ćwiczy w odnowionej sali prób. Remontu doczekała się też widownia. Widzowie siedzą w wygodnych fotelach, patrząc na odnowione ściany i sufity.

Na kompleksowy remont Teatru Wielkiego w Warszawie złożyło się aż kilkanaście projektów. Nic dziwnego, modernizacji poddano aż 90 tys. mkw powierzchni użytkowej i aż 500 metrów sześciennych kubatury.

Teatr Wielki w Warszawie, to jedna z najważniejszych scen operowych w Europie i największa scena operowa na świecie. Bez trudu mogłaby pomieścić całą La Scalę. Gmach teatru wybudowano w 1833 roku, w miejscu kompleksu Marywil, wzniesionego za czasów Jana II Sobieksiego. Antonio Corazzi, autor projektu, zachował jedno skrzydło Marywilu. Dziś stanowi ono wschodnią fasadę. Zachodnią wybudowano na wzór, jako lustrzane odbicie. Pod koniec XIX wieku, podczas remontu teatru, dobudowano balkon z kolumnami. Budynek zbombardowano podczas II wojny światowej we wrześniu 1939 roku. Częściowo spłonął w pożarze. Kolejne części zostały wysadzone przez Niemców po klęsce powstania warszawskiego. Zachowała się jednak wschodnia część fasady i wnętrza zaprojektowane przez Corazziego. Odbudowę teatru zakończono w 1965 roku. W myśl historyzującego socrealizmu rozbudowano i znacznie powiększono obiekt, czyniąc go bardziej monumentalnym. Autorem projektu był Bohdan Pniewski. Ówczesna prasa donosiła, że rozbudowany, stał się najlepiej wyposażonym technicznie, teatrem operowym na świecie. W 2002 roku na fasadzie budynku została umieszczona rzeźba Apollina, zgodna z projektem Corazziego. Jej autorem są profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– 50 lat temu ponadludzkim wysiłkiem i ogromnym nakładem kosztów odbudowano 
z wojennych zgliszcz najważniejszy teatr w Polsce. Po półwieczu dołożono ogromu starań 
i pieniędzy, żeby to miejsce służyło kolejnym pokoleniom miłośników sztuki – podsumowuje zakończony po trzech latach remont budynku, Ewa Siniarska z Teatru Wielkiego w Warszawie i dodaje, że kosztował on 50 mln zł. Pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wymieniono wiele zabytkowych elementów. Inne odrestaurowano.

Czego dotyczyły projekty?

W Sali Moniuszko, na największej scenie w Europie, wymieniono drewnianą podłogę.

– Jej powierzchnia to 1150 metrów kwadratowych, a by wykonać remont podłogi zużyto tony drewna, tysiące idealnie równych desek i 730 tysięcy złotych – mówi Ewa Siniarska.

Remont dotyczył jednak nie tylko sceny, ale także widowni, która może pomieścić 1760 osób. Odnowiono podłogi, ściany i sufit, ozdobiony złoconymi ceramicznymi formami. Widzowie zasiądą też w odnowionych fotelach.

Teatr Wielki Warszawa

Teatr Wielki jest teraz bardziej nowoczesny i multimedialny. Za 12 milionów złotych zakupiono system oświetlenia i nagłośnienia, a także urządzenia, dzięki którym można rejestrować i przesyłać obraz ze sceny głównej. Teatr Wielki – Opera Narodowa, wzorem najbardziej znanych teatrów na świecie m.in. nowojorskiej Metropolitan Opera, londyńskiej Royar Opera House czy francuskiej Opera de Paris, uruchomił platformę streamingową. Dzięki temu opery i spektakle można obejrzeć na żywo na VOD, podobnie jak telewizyjne programy. Uruchomiono także portal teatrwielki.pl, na którym można poznać historię opery i baletu, a także zobaczyć materiały audiowizualne.

Remont składający się z kilkunastu projektów, dotyczył nie tylko sceny i widowni, ale także strefy zarezerwowanej dla artystów m.in. solistów i muzyków oraz pracowników teatru m.in. oświetleniowców, dźwiękowców, krawców czy administracji. W Teatrze Wielkim pracuje aż tysiąc osób, którzy zajmują sporą część budynku. Podczas modernizacji nie do poznania zmieniły się garderoby artystów. Wymieniono w nich praktycznie wszystko. Wyremontowano też Salę Prób Orkiestry, w której odbywają się kameralne przedstawienia oraz Małą Malarnię, gdzie powstaje większość dekoracji. Dawny blask odzyskały teatralne korytarze i pomieszczenia administracyjne. Dokończono również remont elewacji budynku, który trwał kilka lat.

Remont Teatru Wielkiego w Warszawie, który rozpoczęto w 2013 roku trwał trzy lata.

Zdjęcia: Teatr Wielki-Opera Narodowa/ Nicolas Grospierre