Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Nowe miejsca wpisane na listę UNESCO

Nowe miejsca wpisane na listę UNESCO

Joan

Podczas 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w Stambule wpisano na listę 21 nowych obiektów. Spośród nich 12 to dobra kultury, 3 mieszane i 6 przyrodnicze. Wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO to nie tylko duży prestiż, ale też szansa na przetrwanie. Wśród miejsc i obiektów nie brakuje cennych zabytków architektury.

40. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO należała do jednej z najgorętszych w historii.

Nie chodziło jednak o trudności w negocjacjach między członkami Komitetu dotyczącymi wpisu na listę nowych skarbów kultury, architektury i przyrody. Ze względu na próbę nieudanego zamachu stanu w Turcji obrady przerwano nagle trzy dni przed końcem. Mają być kontynuowane w październiku w Paryżu.

Mimo skróconego posiedzenia Komitetowi udało się wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO aż 21 nowych miejsc i obiektów m.in. w Europie i na Bliskim Wschodzie. Można potraktować listę jak podróżniczą inspirację.

Zobacz jakie skarby architektury dostały się na listę UNESCO:

Filippi w Grecji

Filippi to starożytne greckie miasto. Do dziś zachowały się ruiny budowli, które w 356 r. p.n.e. wzniósł Filip Macedoński. Możemy zobaczyć pozostałości biblioteki, agory, murów miejskich, a także późniejszych świątyń chrześcijańskich. Miasto było też ważne w czasach wczesnego chrześcijaństwa. Właśnie tu powstała pierwsza wspólnota chrześcijańska w Europie.

Nowe miejsca wpisane na listę UNESCO: Filippi w Grecji

Ani w Turcji

To stanowisko archeologiczne na wschodzie Turcji. W Ani znajdują się ruiny i wiele cennych zabytków. Miasto było kiedyś stolicą Królestwa Armeńskiego. Czasy świetności przypadają na XI wiek, kiedy rządził Gagik I.

Ani w Turcji UNESCO

Stećci w Bośni i Hercegowinie

To cmentarze pochodzące z późnego średniowiecza. Ich największą wartością są rzeźbione kamienne nagrobki. Przypominają nieco starożytne sarkofagi. Wykonane z jednego bloku kamiennego. Stećci zlokalizowane są często wysoko w górach lub daleko od miasta. Najstarsze pochodzą z XIV wieku. Największy tego typu cmentarz można odwiedzić w Radimlja.

Stećci w Bośni i Hercegowinie wpisane na listę UNESCO

Zespół modernistyczny w Pampulha

To stosunkowo nowy zespół pałacowo-parkowy zaprojektowany przez Oscara Niemeyera, słynnego architekta. Niemeyer jest twórcą koncepcji i projektu nowej stolicy kraju Brasilii. Pałac znajduje się jednak w Belo Horizonte.

Pampulha w Brazylii wpisana na listę UNESCO

Domy zaprojektowane przez Le Corbusiera

Na liście UNESCO znalazło się aż 17 prac i projektów Le Corbusiera, które mieszczą się m.in. we Francji i Szwajcarii. Jednym z obiektów wpisanych na listę UNESCO jest modernistyczny blok w Marsylii. Wybudowany w 1952 roku blok był inspiracją dla polskich projektantów wielkiej płyty. Również wpisana na listę została Kaplica Notre Dame du Haut,  żelbetowa kaplica pielgrzymkowa znajdująca się w górach, około kilometra od górniczego miasta Ronchamp we Francji.

Kaplica Notre Dame du Haut Le Corbusier

System irygacyjny Quanat w Iranie

To starożytny Perski system nawadniania pól uprawnych w miastach i górach. Opiera się na wykorzystaniu siły grawitacji i pochyleniu kanałów. Dzięki temu woda płynie w niezakłócony sposób.

System irygacyjny Quanat w Iranie

Ahwar w Iraku

To zespół siedmiu miast dawnej Mezopotamii m.in. Uruk, Ur, Tell oraz Eridu, stojące w miejscu pozostałości sumeryjskich osiedli i miasteczek, które rozwinęły się pomiędzy 4 a 3 tysiącleciem p.n.e. w pobliżu delt rzek Tygrys i Eufrat. Ahwar położony jest na terenach bagiennych.

Ahwar w Iraku

Oprócz miejsc i obiektów ważnych dla światowej architektury i kultury, na liście znalazły się też skarby przyrody m.in. Jaskinie Gorham na Gibraltarze, gdzie odnaleziono ślady życia Neandertalczyków, a także Pustynia Daszt-e Lut w Iranie o powierzchni aż 80 tys. mkw. W ostatnich latach to najgorętsze miejsce na ziemi. Warto zwrócić uwagę również na najstarsze skamieliny na świecie w Mistaken Port w Kanadzie oraz park Kaczenczonga w Indiach u stóp Himalajów, które również trafiły na listę UNESCO.

Poniżej prezentujemy pełną listę obiektów wpisanych do światowego dziedzictwa UNESCO podczas 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia: UNESCO