Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » 25 lat temu Dubrownik był niemal doszczętnie zniszczony

25 lat temu Dubrownik był niemal doszczętnie zniszczony

Joan

Dubrownik to jedna z najchętniej odwiedzanych przez Polaków wakacyjnych destynacji. Urzeka nas w szczególności klimat zabytkowego starego miasta. Czy wiesz, że dokładnie 25 lat temu 70 proc. zabytkowej części miasta zostało zniszczone? Dubrownikowi udało się jednak szybko odbudować, a miasto znów zasługuje na miano „Perły Adriatyku”.

W tym roku obchodzimy 25 rocznicę bombardowania Dubrownika, kiedy to 70 proc. Starego Miasta zostało zrównane z ziemią.

Była to część odwetu Serbów za chęć odłączenia się Chorwacji od Jugosławii. Oprócz trzech tysięcy ludzi, ofiarą nowej wojny stała się niezwykła architektura Dubrownika, który uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Podczas bombardowania zniszczono trzy czwarte zabytkowej, historycznej części miasta.

Dubrownik Chorwacja

Druga wojna jugosławiańska rozpoczęła się 1 października. Oblężenie Dubrownika trwało od października do grudnia. W tym czasie Jugosławiaństwa Armia Ludowa prowadziła ostrzał z ziemi i morza. 6 grudnia rozpoczęło się bombardowanie z powietrza, które dla Perły Adriatyku, okazało się śmiertelne. Zabito wówczas ponad 400 żołnierzy i zniszczono całkowicie lub częściowo ok. 560 budynków Starego Miasta. Zabytkowa część miasta podlegała już wtedy ochronie, ponieważ Dubrownik od 1979 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Celowe niszczenie zabytkowych obiektów było zatem karalne. Niestety międzynarodowe konwencje nie uchroniły miasta przed zniszczeniem. W nienaruszonym stanie przetrwało wówczas zaledwie 270 z ponad 800 budynków Starego Miasta.

Bombardowanie Dubrownika

Ogrom zniszczeń można zobaczyć m.in. na zdjęciach Pavo Urbana, fotografa wojennego. Pavo Urban brał czynny udział w obronie Dubrownika podczas oblężenia oraz robił zdjęcia dla kilku tytułów prasowych. Później zdjęcia zostały wydane w formie albumów. Urban zginął podczas tej wojny.

Dubrownik 1991 rok

Oblężenie Dubrownika trwało od października 1991 roku do maja 1992 roku. Po wyzwoleniu miasta, zaczęto liczyć straty. Zniszczone zostało ponad 70 proc. Starego Miasta. Straty wyceniono na 10 mln dolarów. Na szczęście wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Dubrownik szybko przygotował plan odbudowy i zdobył na to pieniądze. W ciągu kilku lat odtworzono ulice i budynki Starego Miasta. Zrekonstruowano także część murów obronnych.

Dubrownik znów jest jednym z najpiękniejszych miast świata. Turyści odwiedzają go tak chętnie i tak licznie, że Burmistrz miasta, Andro Vlahusic, postanowił wprowadzić ograniczenia. Takie zalecenia dotarły do władz Dubrownika z UNESCO. Duża liczba turystów stała się bowiem zagrożeniem dla zabytków Starego Miasta, dlatego od przyszłego roku jednocześnie będzie tu mogło przebywać maksymalnie sześć tysięcy turystów. Kto się nie załapie, będzie musiał zaczekać na swoją kolej. Podwyższone zostaną też opłaty za bilety wstępu do muzeów.

Zdjęcia: CC/ Pavo Urban/ www.croatia.org