Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » 160-letni aparat, dzięki któremu można przenieść się w czasie

160-letni aparat, dzięki któremu można przenieść się w czasie

Dariusz Sapa

Wielu fotografów podąża za nowinkami technologicznymi wykorzystując coraz to nowsze gadżety w swojej pracy, ale Giles Clement pracujący na co dzień w Nashville lubi trzymać się klasyki. W swojej pracy wykonuje portrety przy pomocy aparatu, który został stworzony ponad 160 lat temu.

Jak sam twierdzi, tego rodzaju sprzęty fotograficzne wykonane przez rzemieślników w małych sklepach, mają swoje unikalne wady, które świetnie pozwalają ukazać piękny, choć nieidealny świat.

W swojej pracy używa dwóch zamierzchłych technik: Ferrotypii i Ambrotypii, które zostały spopularyzowane w 1850 i 1860 roku. Każde zdjęcie potrzebuje około 10 minut, dużej ilości światła oraz sporej ilości dodatkowego sprzętu. To wszystko sprawia, że pomimo 16 lat pełnowymiarowej pracy, Clement cały czas odczuwa lekki skok adrenaliny podczas utrwalania portretu.

Wykonane zdjęcia są bardzo tajemnicze – ciemne i nastrojowe. Aby pokazać swoje produkcje, fotograf wręczył je uwidocznionym na nich ludziom i wykonał cyfrowe zdjęcia. Uwidacznia to świetnie swoistą mgłę wieków, którą okrywa postacie za pomocą starego aparatu.

Źródło: Bored Panda