Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » 100-letni salon Cartiera powrócił na Piątą Aleję

100-letni salon Cartiera powrócił na Piątą Aleję

Joan

Spacerując po Piątej Alei w Nowym Jorku nie sposób ominąć salonu jubilerskiego Cartier. Arcydziełem jest nie tylko znajdują się tam nowa i zabytkowa biżuteria, ale również ponad 100-letni salon, nazywany Pałacem Cartiera. Właśnie otwarto go po dwuipółletniej renowacji wnętrz.

Zakupy w Pałacu Cartiera w Nowym Jorku należą do jednych z najbardziej niezwykłych przeżyć duchowych. Emocji dostarcza nie tylko kosztowna i luksusowa biżuteria, ale także otoczenie, w którym się znajduje. Salon Cartiera przy Piątej Alei powstał ponad 100 lat temu. Szybko stał się najważniejszym butikiem marki zyskując miano Pałacu Cartiera. To tu zakupy robią najważniejsi i najzamożniejsi tego świata. Do dyspozycji klientów oprócz sklepu są prywatne saloniki. Cartier właśnie otworzył salon po ponad dwuipółletniej przerwie, w której przeprowadzono renowację zabytkowych wnętrz.

Pałac Cartiera Nowy Jork

Salon Cartiera zajmuje cztery piętra zabytkowej kamienicy przy Piątej Alei.

Wnętrza w niczym nie przypominają klasycznego butiku, czy galerii handlowej. Przekraczając próg klient ma wrażenie, jakby wchodził do luksusowej rezydencji. Pełno w niej antyków i dzieł sztuki. W pokoju im. Księżnej Grace z Monako, w szampańskim kolorze, prezentowane są zegarki i pierścionki zaręczynowe. W pokoju im. Elizabeth Taylor, znajdują się najbardziej wyrafinowane i najdroższe komplety biżuterii. W obu oprócz oferty Cartiera można obejrzeć pamiątki związane z aktorkami. Obie były częścią wielkiej historii Cartiera. Oprócz salonu z gablotami, w których mienią się zegarki, pierścionki, bransolety i naszyjniki, znajdują się prywatne saloniki.

Salon Cartiera przy Piątej Alei

Za projekt wnętrza odpowiadał Thierry Despont. Architekt stworzył w Pałacu Cartiera intrygującą mieszankę stylistyczną. Sam przyznaje się do połączenia 35 różnych nurtów stylistycznych. Z jednej strony zachował oryginalną dębową boazerię i ponad 100 antyków, głównie mebli i dodatków. W salonie umieszczono również 30 replik oryginalnych żyrandoli z początku XX wieku. Z drugiej uzupełnił wnętrza o oryginalne dodatki i tkaniny.

– Pałac Cartiera jest ikoną, dlatego chciałem przywrócić jego blask w pełnej krasie. To jedyny taki sklep na świecie, dlatego chcę, żeby klienci mieli poczucie przebywania w miejscu wyjątkowym – powiedział Thierry Despont.

Do butiku można się dostać na dwa sposoby. Głównym wejściem, od Piątej Alei, gdzie do wnętrza prowadzi oryginalny, zabytkowy szklany przedsionek, oraz prywatną klatka schodową od 52 ulicy. Pałac Cartiera został otwarty w 1917 roku. Kompleksową renowację wykonano przed 100. rocznicą, która będzie obchodzona w przyszłym roku. Nowe otwarcie ma zapewnić firmie rozwój w kolejnych latach.

Zdjęcia: www.cartier.com/wallpaper.com