Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » 10. urodziny Manufaktury. Przypominamy jak wyglądała przed rewitalizacją

10. urodziny Manufaktury. Przypominamy jak wyglądała przed rewitalizacją

Joan

10 lat temu za Pałacem Poznańskiego stały tylko ruiny i pozostałości dawnego imperium Izraela Poznańskiego. Po rewitalizacji powstała Manufaktura, centrum handlu, kultury i rozrywki. Dziś centrum obchodzi 10. urodziny. Czy pamiętacie jeszcze Łódź bez Manufaktury?

Dziś trudno to sobie wyobrazić. Jeszcze kilkanaście lat temu wzdłuż ulicy Zachodniej ciągnął się mur, za którym chowały się zrujnowane zakłady Izraela Poznańskiego. W centrum miasta pozostała ogromna, niewykorzystana przestrzeń, na którą długo nie było pomysłu. Kompleks fabryczny otaczały również zrujnowane famuły, w których dawniej mieszkali robotnicy. Później przemieniono je na mieszkania komunalne. Trudno mówić o tym obszarze, jako prestiżowej części Łodzi. Choć kompleks miał wielką wartość historyczną, walory turystyczne równały się zeru. Wszystko zmieniło się w 2002 roku, wraz z rozpoczęciem rewitalizacji największej fabryki kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego.

Otwarcie Manufaktury miało miejsce cztery lata później, czyli 17 maja 2006 roku. Na Starych Bałutach powstało jedno z najciekawszych centrów handlowych na świecie. Zachwycał nie tylko ogrom, różnorodność i multifunkcyjność, ale przede wszystkim ciekawa architektura. Historyczne obiekty z czerwonej cegły połączono z bardzo nowoczesnymi materiałami. W środku zabytkowego kompleksu postawiono halę ze szkła, stali i betonu. Choć nie udało się uratować wszystkich historycznych obiektów, co wielokrotnie zarzucano inwestorowi, to z pewnością dzięki tej inwestycji kompleks przetrwał do dziś i znów stał się sławny.

W dawnej fabryce Izraela Poznańskiego mieści się dziś ponad 200 sklepów, restauracji, kawiarni, a także teatr i Muzeum Ms². Sercem kompleksu jest rynek otoczony pofabryczną zabudową z ceglaną elewacją. Podczas rewitalizacji dawnego imperium odrestaurowano m.in. tkalnię, przędzalnię, elektrownię, wykańczalnię i budynek prywatnej straży pożarnej. Nad pracami czuwał Wojewódzki Konserwator Zabytków, z którym inwestor negocjował wygląd i funkcje historycznych obiektów. Manufaktura łączy bowiem w sobie kilka funkcji: galerię handlową z 250 sklepami, 50 restauracji serwujących kuchnie z całego świata, a także instytucje kultury: Muzeum Fabryki i Teatr Mały.

Inwestycja, która pochłonęła 200 mln euro zapoczątkowała zmiany w tej części Łodzi. Wraz z rewitalizacją Manufaktury odrestaurowano także gmach przy ul. Ogrodowej, w którym powstał czterogwiazdkowy hotel andel’s by Vienna House, wielokrotnie nagradzany za oryginalny projekt i umiejętne połączenie elementów zabytkowych z ultranowoczesnymi rozwiązaniami. Inwestor zdecydował też o przeznaczeniu jednego ze zrewitalizowanych budynków na potrzeby Ms2, oddziału najbardziej prestiżowego polskiego muzeum sztuki. Rok temu miasto rozpoczęło też rewitalizację zabytkowych famuł przy ul. Ogrodowej, które mają na zawsze odmienić wygląd tej ulicy. Manufaktura przyczynia się też do rewitalizacji społecznej. Pracę znalazło tam ponad trzy tysiące łodzian.

Manufaktura znalazła się w setkach rankingów najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych. Dostała też ponad 20 nagród za unikatową architekturę i walory turystyczne. Przez 10 lat zorganizowano tu 1,5 tysiąca wydarzeń m.in. koncerty, spektakle teatralne, wydarzenia sportowe. Co roku obiekt notuje rekordy obrotów i frekwencji. W 2015 r. Manufakturę odwiedziło niemal 20 milionów gości. Kto jeszcze tu nie był, powinien przyjechać do Łodzi.

Jakie atrakcje czekają na gości w 10. urodziny Manufaktury?

W piątek wieczorem (20.05), wraz z Festiwalem Łódź Czterech Kultur zapraszamy na plenerowy spektakl hiszpańskiej grupy teatralnej Carros de Foc. Zespół słynie z widowiskowych spektakli z użyciem ogromnych marionetek. Nie inaczej będzie tym razem – nad Manufakturą będą górować dwie, ośmiometrowe postaci Eurtepe i Salvadora – mówi Agnieszka Danowska, rzecznik prasowy Manufaktury. – Z kolei w sobotę (21.05) od godz. 17.30 na scenie wystąpią polskie gwiazdy: Kombii, Michał Szpak, Kasia Wilk i Małgorzata Ostrowska, o 19.00 wystąpi Margaret, a po niej T.Love. Na zakończenie wieczoru zapraszamy na dyskotekę na rynku.

Na specjalnie przygotowanej wystawie fotograficznej będzie można zobaczyć, jak zmieniała się Manufaktura przez 10 lat oraz jak wyglądała 100 i 20 lat temu. Zapraszamy także do obejrzenia naszej galerii zdjęć z Manufaktury „przed” i „po” rewitalizacji.

Zdjęcia: materiały CH Manufaktura